RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Spotkanie autorskie z Peterem Truschnerem

Wydarzenia

Austriackie Forum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Peterem Truschnerem poświęcone książkom "Die Träumer" i "Bangkok Struggle"

 

Austriacka Nagroda Państwowa dla Stasiuka

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

O tym, że Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej wiemy już od kwietnia, kiedy to austriacki minister kultury Josef Ostermayer ogłosił nazwiska wyróżnionych twórców.

 

Barbara Frischmuth w Polsce

Wydarzenia

Na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury do Polski przyjeżdża w przyszłym tygodniu Barbara Frischmuth. Autorka, nazywaną wielką damą austriackiej literatury,

 

Zapraszamy na Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego - Wieczór Austriacki

Wydarzenia

Kino Atlantic zaprasza 4 marca (piątek) o godz. 18.30 na Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego – Wieczór Austriacki.

 

Dodatek do "Tygodnika Powszechnego" poświęcony Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie

Nowości

Szanowni Państwo, tym z Państwa, którzy nie mieli okazji zapoznać się z wersją papierową, polecamy wersję elektroniczną dodatku do „Tygodnika Powszechnego” poświęconego Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie oraz wybranym zjawiskom w kulturze austriackiej.

 

Konferencja prasowa dot. 50 urodzin Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

Wydarzenia

Austriackie Forum Kultury w Warszawie świętuje 50. lat swojej działalności. 29 i 30 maja 2015 r. na ulicy Próżnej i na Placu Grzybowskim odbędzie się szereg imprez kulturalnych pod tytułem „Feta na Próżnej”. Honorowym patronem jest Prezydent m. st. Warszawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Wiersze w metrze powracają! 1 marca / Warszawa

Wydarzenia

1 marca rusza piąta edycja „Wierszy w metrze“. Przez miesiąc codzienne przejazdy komunikacją miejską w Warszawie będą miały nowe, poetyckie oblicze.

 

Antologia liryki austriackiej: Semier Insayif - spotkanie autorskie

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu austriackiego forum kultury na spotkanie autorskie z Semierem Insayifem oraz prezentację nowo wydanej antologii austriackiej liryki Pod język wkładam ci słowo":

 

Noworoczny „Sztamtysz” tłumaczy literatury

Ryszard Wojnakowski, Ryszard Turczyn i Tomasz Ososiński zaprezentują nową antologię poezji austriackiej „Pod język wkładam ci słowo“.

 

Dwa arcyciekawe spotkania dla zainteresowanych literaturą, przekładem oraz twórczym potencjałem polszczyzny

Wydarzenia

Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Goethe-Institut oraz Fundacja S. Fischer Stiftung zapraszają na dwa spotkania:

 

Dynamika związku i rola dziecka w sztukach Arthura Schnitzlera | Próba czytana i rozmowa

Wydarzenia

austriackie forum kultury rozpoczyna nowy cykl czytań dramatów austriackich Transformacje rodzinne

 

20 najwspanialszych bibliotek na świecie

Księgarnie

Przez wieki królowie, prezydenci, mnisi konstruowali biblioteki jako nie tylko repozytoria książek, ale symbole wiedzy, władzy i bogactwa. Wiele z tych budynków ma imponującą architekturę, a niektóre są prawdziwymi skarbami kultury. Oto 20 światowych najpiękniejszych bibliotek, od wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w górach Korei Południowej do nowoczesnego wcielenia legendarnej biblioteki starożytnej Aleksandrii.

 

Cykl seminariów – Literatura Austriacka i psychoanaliza „Elias Canetti i psychoanaliza”

Wydarzenia

Tym razem uczestnicy seminarium (miłośnicy literatury, literaturoznawcy, psychoanalitycy) przyjrzą się twórczości laureata literackiego Nobla, Eliasa Canettiego, dość krytycznego w stosunku do teorii Freuda.

 

Triest - Skrzyżowanie kultur w Europie Środkowo-Wschodniej

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu austriackiego forum kultury na sympozjum "Triest - Skrzyżowanie kultur w Europie Środkowo-Wschodniej".

 

Spotkanie autorskie z Sabine Gruber - 6.03. godz. 10:30

Biblioteki

Studenckie Centrum Kultury UO, ul. Katowicka 95 zaprasza na spotkanie autorskie z austriacką pisarką Sabine Gruber w j. niemieckim:

 

Warsztaty literackie - masochizm na kresach cesarstwa albo o erotyce w literaturze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka zaprasza 24 kwietnia 2012 (wtorek) godz. 12.00-15.00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Piastowska 20 na Warsztaty literackie "Leopold von Sacher-Masoch Wenus w futrze czyli masochizm na kresach cesarstwa albo o erotyce w literaturze".

 

12 Wiosna Austriacka nadchodzi

Już 5 marca rozpoczyna się w Opolu 12. Wiosna Austriacka podczas której nie zabraknie wystaw, spotkań autorskich, warsztatów, wykładów i dyskusji.

 

Autriackie Forum Kultury w Warszawie przedstawia - Program 1-2.2012

Austriackie Forum Kultury zaprasza na wystawy, spotkania autorskie, promocje, panele dyskusyjne

 

Kolejny wykład Belli Szwarcman-Czarnoty

Szanowni Państwo, We wtorek, 15 listopada, o godz. 18.00 w austriackim forum kultury (ul. Próżna 8) odbędzie się kolejny wykład Belli Szwarcman-Czarnoty „Żona Noego i inne żony w arce”.

 

Spotkanie wokół książki Thomasa Bernharda “Wycinka”

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” i austriackie forum kultury serdecznie zapraszają na prezentację książki Thomasa Bernharda "Wycinka" w przekładzie Moniki Muskały.

 

III Noc Języków w Bibliotece Austriackiej program

Biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka z okazji Europejskiego Dnia Języków 26 września 2011 r., po raz trzeci włącza się w akcję NOC JĘZYKÓW

 

Wakacyjne poranki z niemieckim

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka Österreich Biblioteka zaprasza osoby chcące kontynuować naukę języka niemieckiego na "Wakacyjne poranki z niemieckim:

 

Czytamy gdzie indziej w sobotę 16/4 na Ochocie

W sobotę, 16 kwietnia, odbędzie się zainicjowana przez EUNIC Cluster Warszawa i zorganizowana we współpracy z Teatrem Ochoty oraz wieloma wydawnictwami, całodniowa akcja literacko-teatralna dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Czytamy gdzie indziej!".

 

Ażurowa wstążka na książki

Biblioteki

Architekt Chris Precht zaprojektował rozbudowę Biblioteki Narodowej Austrii, która ma siedzibę w zabytkowym pałacu na terenie wiedeńskiego Hofburga.

 

Sezon wiosenny w austriackim instytucie kultury

Szanowne Panie, szanowni Panowie, drodzy Przyjaciele Austriackiego Forum Kultury w Warszawie! - w imieniu Organizatorów zapraszamy w marcu i kwietniu na ciekawy program spotkań literackich.

 

80-te urodziny Thomasa Bernharda

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów na obchody 80-tych urodzin Thomasa Bernharda. W programie m. in.: prezentacja książek w przekładzie Sławy Lisieckiej:

 

O Hercie Müller w Opolu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka zaprasza 27 stycznia 2011 (czwartek) o godz. 17.00 na pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Konkurs dla tłumaczy literatury niemieckojęzycznej

Łódzki Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich przy współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia organizują konkurs translatorski dla tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

 

Wykład prof. Eriki Rosenberg

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu -- Biblioteka Austriacka zaprasza 21 października 2010 o godz. 14.00na wykład prof. Eriki Rosenberg pt. "PRAWDA O EMILII I OSKARZE SCHINDLER, DWOJGU CICHYCH BOHATERÓW RUCHU OPORU" / "DIE WAHRHEIT ÜBER EMILIE UND OSKAR SCHINDLER, ZWEI STILLE HELDEN IM WIDERSTAND".Wykład wygłoszony będzie w języku niemieckim w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Piastowska 20 (sala wykładowa).

 

"Austria czyta" - spotkania w Bibliotece Austriackiej

W dniach 18-22 października 2010 zapraszamy do udziału w spotkaniach zorganizowanych w ramach tegorocznej akcji promocji czytelnictwa "Austria czyta. Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej" organizowanej od 5 lat przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii. W programie m.in. wykład prof. Eriki Rosenberg o działalności Emilii i Oskara Schindlera.

 

Spotkanie poświęcone "Leylii" Feriduna Zaimoglu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka - Österreich Bibliothek przy pl. Piłsudskiego 5 zaprasza *23 września 2010 (czwartek) o godz. 17.00* na kolejne spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji będzie bestsellerowa powieść obyczajowa Feriduna Zaimoglu - "Leyla".

 

Noc języków 2010

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka z okazji Europejskiego Dnia Języków 27 września 2010 r., po raz drugi włącza się w akcję „NOC Języków” organizowaną przez Ministerstwo Oświaty, Kultury i Sztuki Republiki Austrii w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

 

Przekładasz? Weź udział w konkursie dla młodych tłumaczy

Austriackie Forum Kultury w Warszawie ogłasza konkurs translatorski współczesnej prozy austriackiej. Konkurs adresowany jest do adeptów sztuki translatorskiej, którzy nie posiadają w dorobku publikacji książkowej z dziedziny beletrystyki. Wydane bądź przygotowywane publikacje z dziedziny literatury fachowej lub dziecięcej nie dyskwalifikują uczestników konkursu.

 

Austriacka Biblioteka Narodowa otwiera się na internet

Biblioteki

Historyczne wydania arcydzieł Kochanowskiego, Mickiewicza czy Słowackiego z półek Austriackiej Biblioteki Narodowej już niedługo przeniosą się do sieci dla czytelników z całego świata.

 

Dyskusyjny Klub Książki - spotkanie poświęcone A. Lernert-Holenia

Biblioteki

Biblioteka Austriacka w Opolu (pl. Piłsudskiego 5) zaprasza w czwartek 13 maja 2010 o godz. 17.00 na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Reportaże "Przeczytane w tłumaczeniu 2010"

Instytut Reportażu i Eunic Cluster Warszawa zapraszają na otwarty "Wieczór Niespodziewanych Inspiracji Polskiej Szkoły Reportażu Instytutu.

 

Wybitni niemieckojęzyczni dramaturdzy w Warszawie

Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza w środę 21 kwietnia o godz. 18.00 na Próżną 8 na wieczór autorskie - Silke Hassler i Peter Turrini przeczytają wspólnie napisaną sztukę "Jedem das seine. Ein Volksstück". Po czytaniu rozmowę z autorami poprowadzi Adam Krzemiński ("Polityka").  

 

Heinrich Steinfest i "Subtelny nos Lilly Steinbeck"

Austriackie forum kultury w Warszawie i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkania z Heinrichem Steinfestem autorem powieści kryminalnej Subtelny nos Lilly Steinbeck (przekład: Jakub Ekier).

 

10. Wiosna Austriacka w Opolu 2 marca o godz. 17.00 wernisaż wystawy Kurta Zislera

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka zaprasza serdecznie 2 marca 2010 o godz. 17.00 do Galerii WuBePe w Opolu przy ul.Piastowskiej 20 na wernisaż malarstwa KURTA ZISLERA "Spotkanie. Obrazy w tradycji ikon".

 

Kolokwium "Obraz Polski w kulturze żydowskiej", 25-26 lutego

Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Centrum Historii Kultury Żydowskiej na Uniwersytecie Salzburskim oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma zapraszają na Kolokwium - Obraz Polski w kulturze Żydowskiej".

 

Kolejna edycja projektu w Opolu: Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Biblioteka Austriacka w Opolu serdecznie zaprasza w czwartek 25 lutego 2010 o godz. 17.00 na inaugurację kolejnej edycji projektu Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki w roku 2010 i życzy fascynujących lektur i namiętnych dyskusji.

 

Konkurs o Austrii

Biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka po raz kolejny zaprasza wszystkich do udziału w konkursie wiedzy "Austria - kraj i mieszkańcy", mającym na celu propagowanie zdobywania wiedzy o bogatej w kulturę, tradycję, historię i atrakcje turystyczne Austrię.

 
 

Prezentacja "Zaburzenia" Thomasa Bernharda w BUW

Austriackie forum kultury w Warszawie i Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" zapraszają na prezentację powieści Thomasa Bernharda pt. "Zaburzenie" w przekładzie Sławy Lisieckiej.  

 

Przeczytane w tłumaczeniu dla dzieci 18 września

W piątek 18 września zapraszamy w imieniu Organizatorów między godziną 9.30 a 13.00 do austriackiego forum kultury, ul. Próżna 8 na pierwszą powakacyjną odsłonę projektu Przeczytane w tłumaczeniu.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.