RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Festiwal Brunona Schulza

Zbliża się kolejna, piąta już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu.

 

Nowość wydawnictwa Sic! dla dzieci: Siergiej Kozłow, Jurij Norsztejn "Jeżyk we mgle"

Informujemy, że już w poniedziałek trafi do księgarń pozycja niezwykła - jednocześnie przepiękna książka dla dzieci i historia literatury rosyjskiej. Jeżyk we mgle to międzynarodowy bestseller oparty na rysunkach Franczeski Jarbusowej do kultowego rosyjskiego filmu animowanego Jurija Norsztejna z 1975 roku.

 

Rozmowa z Davidem Lleonte: „Pisząc zdałem sobie sprawę, że kiedy piszę o tych prawdziwych faktach czy historiach, to ta moja powieść zamienia się w dystopię

Dwudziestego trzeciego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich późnym popołudniem gościliśmy urodzonego 1973 roku w Madrycie powieściopisarza, dramaturga Davida Lleonte.

 

Polcon2016 - Relacja okiem konwentowicza!

W dniach 18-22 sierpnia we Wrocławiu odbywała się Eurokonferencja pod nazwą Fantastyczne Światy - Polcon 2016.

 

Polcon od dziś we Wrocławiu

Spotkania z pisarzami, wykłady, pokazy filmów i gier to tylko część programu festiwalu Polcon - ogólnopolskiego zjazdu fanów fantastyki, który rozpoczyna się już dziś we Wrocławiu. Organizowany jest w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Spotkanie z Jesusem Ruizem Mantillą: „Cisza jest dla mnie ideałem".

Dwudziestego pierwszego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich we wrocławskiej Mediatece późnym popołudniem naszym gościem był pisarz, dziennikarz „El Pais" Jesús Ruiz Mantilla.

 

Polcon 2016 - Program Bloku Literackiego

Wydarzenia

Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznego Bloku Literackiego na Polconie.

 

Wernisaże i nietypowe atrakcje podczas Polconu 2016

Wydarzenia

Chcielibyśmy zaprezentować część atrakcji jakie zostały przygotowane na tegoroczny Polcon.

 

Relacja z Literackiego Woodstocku – dzień III

Ostatni dzień spotkania członków dyskusyjnych klubów z całej Polski to przede wszystkim próba generalna Światowego Hymnu Książki UNESCO i rozmowa z Danutą Wałęsą na wrocławskim Rynku.

 

Rusza Literacki Woodstock

Biblioteki

Już dziś rozpoczyna się Literacki Woodstock - ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, a także ludzi z nimi związanych.

 
 
 

Ruszyła szósta polska edycja Miesiąca Spotkań Autorskich

62 pisarzy codziennie przez 31 dni: od 2 lipca do 1 sierpnia w Mediatece (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu) przy placu Teatralnym 5 we Wrocławiu dwa spotkania autorskie – o 19:00 i o 20:30. Czeka nas prawdziwa uczta literacka!

 

Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki

Rynek, Wydarzenia

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury znaleźć można także wydarzenia ściśle związane z literaturą. Jednym z nich jest Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki, który będzie miał miejsce w dniach 28-­31.07.2016 roku.

 

Europejska Noc Literatury. Dogrywka

Przed nami we Wrocławiu kolejna Europejska Noc Literatury zorganizowana na specjalne życzenie czytelników.

 

Ta książka jest lepsza niż witaminy!

Nowości

Już 7 czerwca do księgarń trafi nowe, uaktualnione wydanie książki „Stres męski – nowe spojrzenie”, znanej profesor psychiatrii Georgii Witkin. Dzięki niej Panowie, możecie zapanować nad stresem i podnieść jakość swojego życia, a w skrajnych przypadkach nawet je ocalić.

 

Poczytaj mi Wrocław: za nami pierwszy dzień weekendu z literaturą

Ambasador Ukrainy Andrij Bohdanowycz Deszczycia wysyłający około godziny 23.00 z wrocławskiej "ulicy Lwowskiej" tweeta: "Jesteśmy we Wrocławiu, otwieramy Światową Stolicę Książki", dr Kim, Sangwon, doradca burmistrza miasta Incheon opowiadający w Barbarze o niezwykle popularnej w Korei Południowej ilustratorce Iwonie Chmielewskiej, Steffen Möller rozmawiający na placu Nowy Targ z prezydentem Wrocławia o tym, czy Wrocław to Breslau czy raczej Wroc Love i czy Niemcy znają...

 

Światowa Stolica Książki dla najmłodszych

Wernisaż i spotkanie z Iwoną Chmielewską, ilustratorką książek dla najmłodszych także przyciągnęło sporo uczestników.

 

Iwona Chmielewska we Wrocławiu

Już za pięć dni, 23 kwietnia Wrocław zostanie Światową Stolicą Książki UNESCO 2016, przejmując ten zaszczytny tytuł od koreańskiego miasta Incheon. W programie literackim tego wyjątkowego weekendu nie zabraknie oczywiście wydarzeń dla najmłodszych czytelników i rodzin z dziećmi.

 

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, od 8 do 15 maja odbywać się będzie we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.

 

Autobook - specjalne wydanie wrocławskiego Magazynu Cegła!

Zachęcamy do udziału w akcji związanej z AutoBookiem - specjalnym wydaniem wrocławskiego Magazynu Materiałów Literackich CEGŁA w ramach programu Bibliopolis. Sprawmy by Wrocław był prawdziwą Stolicą Kultury - miastem książki!

 

Wrocław Miasto Literatury UNESCO 2016 - projekty literackie

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej. Niezbędne jest roztoczenie opieki nad nimi i dalsze działania w ich ramach.

 

Wrocław - Miasto Europejskiej Kultury 2016 - Literatura

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej.

 

„Wielka historia małej kreski”

Na spacerze dziecko znajduje niewielki skrawek czegoś, małą kreskę. Podnosi ją ze ścieżki, wkłada do kieszeni i o niej zapomina. Nagle jednak okazuje się, że kreska żyje… Oto początek niezwykłej przygody dziecka, a później dorosłego człowieka i jego kreski. Piękna metafora życia artysty, ale też każdego z nas.

 

MĘSKIE CZYTANIE - Bluszcz, Chabior, Simlat

Środa, 18 listopada 2015 r., godz. 19.30 Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Bracka 15, Warszawa   - Uważam siebie za człowieka niezmiernie prostego i zwyczajnego, i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł się mnie bać – mówił Jarosław Iwaszkiewicz, jeden z gigantów polskiej literatury XX wieku. W PRL był instytucją: wielki posturą i popularnością, drukowany w ogromnych nakładach i ekranizowany, traktowany jak wyrocznia, ikona męskiego stylu i celebryta. Budził podziw, zazdrość i...

 

Zaproszenie na spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Wydarzenia

Poleski Ośrodek Sztuki obchodzi w tym roku swoje 45 lecie i z tej okazji co miesiąc organizujemy wydarzenie z udziałem "Osobowości Miesiąca":

 

Recenzja: „Plastikowe M3, czyli czeska pornografia” Petra Hůlova

Recenzje

Ladies & Gentelman. Oto monolog praskiej prostytutki, która posiada święcącą kartę kredytową, zasilaną gotówką przez grono stałych klientów, którzy chętniej spędzają czas w jej plastikowym M3 niż z własnymi przewidywalnymi żonami, które myślą notabene, że są tak przebiegłe, że nie z nimi te numery, a jednak, panienki, byście się zdziwiły!

 

Nowa powieść Łukasza Orbitowskiego już w księgarniach

Nowości

Przedstawiamy kolejną książkę w serii Na F/Aktach - „Inną duszę" Łukasza Orbitowskiego. W czerwcu powieść trafiła do księgarń. Śmiało możemy stwierdzić, że to najlepsza powieść w dorobku tego utalentowanego pisarza!

 

Konferencja prasowa: promocja książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa

Wydawnictwa

Wydawnictwo ZYSK i Ska zaprasza na przedpremierową konferencję prasową z Krzysztofem M. Kaźmierczakiem oraz Piotrem Talagą autorami najnowszej książki „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa”. 22 czerwca, godz. 14:00, Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

 

Bieszczadzkie Lato z Książką to już uznana marka!

Wydarzenia

W niedzielę w Sanoku zakończyła się 9.edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką, które zaczęło się w tym roku w czwartek 11 czerwca w Rzeszowie, następnego dnia zawitało do Leska, później zainstalowało się w Przemyślu. A trzeba przyznać, iż pogoda była znakomita i dopisała tak jak publiczność na spotkaniach autorskich.

 

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, Sylwią Chutnik i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Wydawnictwa

Z przyjemnością informujemy o spotkaniu, które wydawnictwo „Od deski do deski" organizuje 6 maja w barze Studio w Warszawie. Szykuje się niezła gratka, bo udało nam się zaprosić Łukasza Orbitowskiego, Sylwię Chutnik, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i Tomasza Sekielskiego, czyli autorzy i pomysłodawca i wydawca serii Na F/Aktach. Wszyscy naraz w jednym miejscu!  

 

Recenzja „Cisza w Pradze" Jaroslav Rudiš

Recenzje

Nie wiem czy pamiętacie jak w „Końcu punka w Helsinkach" Rudiš potraktował upadek komuny i Ostrawę wstrząsaną podziemnymi wybuchami, brudną od węgla i hałasu Teraz czas na rozliczenie z Pragą!

 

„Dolina popiołów" Krzysztofa Beśki trafia do księgarń!

Nowości

Właśnie trafiła do księgarń Dolina popiołów, trzecia część przygód Stanisława Berga, głównego bohatera kryminałów retro z Łodzią czasów „ziemi obiecanej” w tle autorstwa Krzysztofa Beśki.

 

Kraków i Wrocław na Salon du livre de Paris – podsumowanie

Dobiegły do końca największe francuskie Targi Książki w Paryżu. Odwiedziło je w tym roku ponad 200 tysięcy uczestników. Kraków i Wrocław w roli gości honorowych zaprezentowały się na stoisku o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Była to największa od lat prezentacja kultury polskiej za granicą.

 

Spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim - „Preparator”, czyli polska powieść dokumentalna

Wydawnictwa

w najbliższy czwartek, 26 marca o godz. 19:00 w warszawskim MiTo (ul.Waryńskiego 28) odbędzie się spotkanie autorskie z p. Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. Spotkanie wokół jego najnowszej książki "Preparator" oraz dyskusję wokół powieści dokumentalnej poprowadzi p. Sylwia Chutnik.

 

Recenzja: „Niemcy w Wielkiej Wojnie. Anatomia klęski 1918” Martin Marix Evans

Recenzje

Skromna objętościowo, przypominająca raczej broszurkę niż poważne opracowanie książka, którą należy traktować jako dodatek do szerszej literatury. Mamy już wiele publikacji o pierwszej wojnie światowej, więc ten temat został już obficie wyeksploatowany, a ta książka niczego nowego raczej nie wnosi.

 

Salon du livre zakończony

Dobiegły końca największe francuskie Targi Książki w Paryżu. Odwiedziło je w tym roku ponad 200 tysięcy uczestników. Kraków i Wrocław w roli gości honorowych zaprezentowały się na stoisku o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

 

Prof. Bereś odchodzi z ESK. "Nie widzę dalszego sensu"

Wydarzenia

Zgrzyty w kulturalnej rodzinie we Wrocławiu. Jak dowiedziało się Radio Wrocław, znany literaturoznawca Stanisław Bereś nie jest już w radzie programowej Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

Mity i legendy grenlandzkie - wykład Zdenka Lyčki w Duńskim Instytucie Kultury

Wydarzenia

Duński Instytut Kultury i Czeskie Centrum zapraszają na wykład dr Zdenka Lyčki czeskiego fascynata i znawcy Arktyki, byłego ambasadora Czech w Danii pt. „Mity i legendy Laponii".

 

Zaproszenie na spotkania autorskie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na pierwszą serię jegoprelekcji pt. „Ludobójstwo Ormian w Turcji i ludobójstwo Polaków na Kresach”, połączonych z promocją dwóch najnowszych książek „Żywa historia” i „Personalnik subiektywny”.

 

Korczak dla młodych mam

Już niebawem wszystkie mamy, które zdecydowały się urodzić w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej, otrzymają książkę Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”.

 

Tomasz Sekielski z własnym wydawnictwem

Wydawnictwa

Z przyjemnością informujemy, że popularny dziennikarz, Tomasz Sekielski, stał się także wydawcą. Oficyna Od deski do deski" zadebiutuje już w marcu serią „Na F/Aktach”.

 

Andrzej Stasiuk w Poleskim Ośrodku Sztuki

Wydarzenia

10 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Rozmawiać będziemy o najnowszej książce "Wschód". wstęp wolny

 

Recenzja: „Koniec punku w Helsinkach" Jaroslav Rudiś

Recenzje

"Koniec punku w Helsinkach" to książka o mnie, o moim pokoleniu, tym bardziej jest mi bliższa, gdyż sam byłem przez moment punkiem, słuchałem The Damned, The Exploited, Siekiery, Moskwa, Dezertera, Brygady Kryzys, Deadlock itp.

 

Mieszkanie Mocka do zwiedzania

Wydarzenia

Dym z papierosa, uchylone drzwi od szafy, pozostawiony na biurku otwarty tom z „Mowami” Cycerona… Eberhard Mock wyszedł na chwilę, musieliśmy się z nim minąć. We Wrocławiu powstanie mieszkanie najsłynniejszego breslauerskiego policjanta, które będzie można zwiedzać.

 

Recenzja: „Pozdrowienia z Londynu” Krzysztof Beśka

Recenzje

Miałam okazje w tym roku przeczytać już trzy powieści kryminalne, których akcja toczyła się w moim rodzinnym Wrocławiu. To miasto powoli staje się (o ile już nie jest) jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie fanów tego gatunku. Z jednej strony ciekawym przeżyciem jest czytanie o miejscach, które się zna, z drugiej strony – ile można? Wyjątkowo miłą odmianą była dla mnie literacka podróż do Łodzi, która w książkach nie pojawia się już tak często jak Miasto Stu...

 

„Niedoparki powracają” Pavel Šrut, Galina Miklínová

    Dlaczego z pary skarpet tak często zostaje nam tylko jedna, nie do pary?   To nie pies i nie pralka, nawet nie nasze własne bałaganiarstwo...   Za kradzież skarpetek są odpowiedzialne stworki, które po prostu je zjadają - niedoparki.

 

Po 70. latach pierwsze wydanie książeczki "O piesku dziwaku" – Eryk Lipińskego i i Janusza Minkiewicza

"O piesku dziwaku" to pierwsze wydanie książeczki stworzonej w 1945 roku przez dwóch luminarzy polskiej popkultury – Eryka Lipińskiego i Janusza Minkiewicza. Wydała ją Fundacja Bęc Zmiana.

 

70. rocznica Powstania Warszawskiego: program obchodów. Warszawa 1 sierpnia

Wydarzenia

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przed nami. Jak wygląda program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2014 roku? 1 sierpnia warszawiacy uczczą pamięć powstania, śpiewając (nie)Zakazane Piosenki. Sprawdź, co dzieje się w Warszawie 1 sierpnia, 2 i 3 sierpnia;

 

Bieszczadzkie lato z książką - zaprasza Dom Wydawniczy REBIS

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na 8. edycję Bieszczadzkiego lata z książką.

 

wydawnictwo Sic! - Zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego!

Czy wiecie, że jutro są Imieniny Jana Kochanowskiego? Będziemy je świętować w Ogrodzie Krasińskich. Zapraszamy na nasze stoisko nr 44, książki sprzedawać będziemy w atrakcyjnych cenach!

 

Kryminał retro to dobry interes

Drugiego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału trójka pisarzy: Nadia Szagdaj, Krzysztof Beśka i Joanna Szwechłowicz rozmawiali w mediatece o pisaniu kryminałów retro.

 

Rhys Bowen ceniona autorka kryminałów gościem wydawnictwa Noir su Blanc

Dla jej miłośników jej kryminałów wydawnictwo Noir sur Blanc ma dwie dobre wiadomości: po pierwsze jej najnowszy tom – „Do grobowej deski” – jest już w księgarniach, po drugie na powyższe pytanie będzie można podczas Warszawskich Targów Książki uzyskać znacznie bardziej szczegółową odpowiedź od samej Rhys Bowen, która przyjedzie z prywatną wizyta do Polski i przy okazji chętnie spotka się na targach ze swoimi czytelnikami i dziennikarzami.

 

XII Festiwal Literatury Prope Mercatum

Poleski Ośrodek Sztuki i Stacja Nowa Gdynia zapraszają od 12 do 22 maja na XII Festiwal Literatury Prope Mercatum!

 

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Beśką i promocję "Pozdrowień z Londynu"

Wydawnictwa

Dom Wydawniczy REBIS oraz Dom Literatury zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Beśką i promocję jego najnowszej powieści "Pozdrowienia z Londynu" do Kawiarni Literackiej, 8 maja, godzina 19.00, Dom Literatury, ul. Roosevelta 17 w Łodzi.

 

Eberhard Mock powróci w 2016

Wydarzenia

Nasz primaaprilisowy artykuł okazał się być zwiastunem rzeczywistego powrotu bohatera książek Marka Krajewskiego. Wrocławski pisarz zapowiada, że spotkanie z Mockiem nastąpi w 2016 roku, kiedy to stolica Dolnego Śląska będzie Europejską Stolicą Kultury.

 

Po lekturze powieści Beśki spacer po Łodzi nigdy nie będzie już tylko niewinną przechadzką

Nowości

Szanowni Państwo, „Drżyj, miasteczko Łodź – powiedział cicho Sokrat Karpow”. Drżyj, Czytelniku! Po lekturze powieści Beśki spacer po Łodzi nigdy nie będzie już tylko niewinną przechadzką.” Marta Guzowska, autorka Ofiary Polikseny, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2013

 

Poleski Ośrodek Sztuki - spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Wydarzenia

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie z ks. Adamem Bonieckim i Anną Wacławik-Orpik.

 

100 rocznica urodzin Bohumila Hrabala

Wydarzenia

28 marca 1914 urodził się czeski pisarz, który wywarł znaczący wpływ na literaturę światową. Kojarzymy go przede wszystkim z głośną powieścią, które doczekało się ekranizacji - "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W swoich książkach opisywał Pragę jako miejsce wyjątkowe, magiczne.

 

"Szabla Sobieskiego. Kampanie Kazimierza Luxa" - prawdziwa historia żołnierza, pirata i obieżyświata

Nowości

Szanowni Państwo Wydawnictwo Literackie przedstawia drugą część niewiarygodnej opowieści, która wydarzyła się naprawdę.

 

Rok polski w czeskim radiu

Wydarzenia

Program 3 Czeskiego Radia "Vltava", czyli największa czeska stacja radiowa poświęcona wyłącznie kulturze, prawie co roku stara się o dogłębne przedstawienie kultury poszczególnych państw europejskich czeskiej publiczności. W tym roku wybór padł na Polskę.

 

Zadbaj o swój komfort psychiczny i skorzystaj z porad Johna Greya i Barbary Annis spisanych w książce "Pracuj ze mną"

Nowości

Szanowni Państwo, Aż 2015 godzin spędza w pracy przeciętny Polak. Jak wynika z opracowania firmy Sedlak&Sedlak, w którym porównano dane statystyczne dot. czasu pracy w krajach OECD, dłużej od Polaków pracują tylko Południowi Koreańczycy.

 

Maria Czubaszek w Poleskim Ośrodku Sztuki

Wydarzenia

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie ze znaną autorką tekstów piosenek, autorką tekstów satyrycznych, felietonistką i dziennikarką Polskiego Radia Marią Czubaszek.

 

Bloger ukrywa książki

Internet

W zalewie blogów recenzenckich Rafałowi Hetmanowi udało się wyróżnić nietypową interakcją z czytelnikami. Na łamach swojego bloga czytamrecenzuje.pl ogłasza konkurs, który polega na tym, że książkę trzeba sobie.. znaleźć na podstawie podanych informacji.

 

Recenzja: „Podróże między kobiecością a męskością”, red. naukowa Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka i Paulina Pawlicka

Recenzje

Stereotypy dotyczące płci towarzysząc nam praktycznie na każdym kroku: gdy szukamy ścieżki kariery dla siebie, słuchamy dowcipów o blondynkach, ścieramy w relacjach z bliskimi. Ta drażliwa kwestia doczekała się badań naukowych jej poświęconych i choć może się wydawać, że zagadnienia, które się na nią składają są trudne do zmierzenia – wytrwali badacze z uporem liczą i przedstawiają na wykresach cechy pożądane u kobiet i mężczyzn, zadowolenie z życia, jakość związków i wiele...

 

Spotkanie z Marią Wiernikowską na Festiwalu Literacki Sopot

Wydawnictwo Zwierciadło zaprasza na spotkanie z Marią Wiernikowską dotyczące jej najnowszej książki "Oczy czarne, oczy niebieskie" 16 sierpnia 2013, o godz. 15.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wstęp wolny.

 

Leonard Cohen "Księga tęsknoty" - zapraszamy do księgarń

Nowości

Szanowni Państwo, Dom Wydawniczy REBIS proponuje dzisiaj "Księgę tęsknoty", autorstwa Leonarda Cohena. To jego dziesiąty tom poetycki. Został przetłumaczony na kilkanaście języków, w tym na perski, chiński i hebrajski.

 

Z drogi do Santiago de Compostela: "Oczy czarne, oczy niebieskie."

Nowości

764 kilometry. Pieszo i na rowerze. Przypadkiem i wbrew sobie – bo do kościoła chodzi tylko na śluby i pogrzeby – rusza na pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Walcząc ze zmęczeniem, zirytowana i zachwycona na przemian, Maria Wiernikowska, matka, żona, kochanka, korespondent wojenny i reporter klęsk żywiołowych, na drodze średniowiecznych pątników zderza się sama ze sobą.

 

XI Festiwal Literatury w POS

Wydarzenia

Poleski Ośrodek Sztuki organizuje w dniach 13 - 24 maja XI Festiwal Literatury "Prope mercatum".  

 

Czeska majówka

Księgarnie

Vitáme Vás! Wiosna zagościła już u nas na dobre, pogoda sprzyja nie tylko lenistwu, ale także czytaniu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka czytelniczych propozycji w atrakcyjnych cenach.

 

„Stanęła naga… Powieść nieskończona” – rozmowa o książce

Wydarzenia

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza na prezentację książki Władysława Broniewskiego „Stanęła naga… Powieść nieskończona” i spotkanie z autorką opracowania z rękopisu prozy poety, dr Wiolettą Bojdą. Fragmenty utworów przeczyta Grzegorz Gierak.

 

5 książek, które pomogą Wam przetrwać Walentynki

Wydarzenia

Perypetie miłosne często przypominają komedie pomyłek. O ile czytamy o nich na kartach powieści, to wszystko w porządku, gorzej, jeśli przytrafiają się nam samym. Aby uniknąć co bardziej spektakularnych porażek w kwestii dogadania się płcią przeciwną może warto zapoznać się z kilkoma tekstami, które wyjaśnią źródła niektórych romantycznych problemów.

 

5 książek, które pomogą Wam przetrwać Walentynki

Perypetie miłosne często przypominają komedie pomyłek. O ile czytamy o nich na kartach powieści, to wszystko w porządku, gorzej, jeśli przytrafiają się nam samym. Aby uniknąć co bardziej spektakularnych porażek w kwestii dogadania się płcią przeciwną może warto zapoznać się z kilkoma tekstami, które wyjaśnią źródła niektórych romantycznych problemów.

 

Andrzej Depko - spotkanie pod hasłem "Kochaj się długo i zdrowo"

Wydarzenia

Rozmowa dotyczyć będzie seksualności człowieka. Temat spotkania nawiązuje do tytułu cieszącej się wielką popularnością audycji w radiu TOK FM, której prowadzącymi byli Ewa Wanat i dr Andrzej Depko.

 

Literacki Wrocław 2016

Wydarzenia

Wrocław szykuje się do godnego noszenia tytułu europejskiej stolicy kultury 2016. Wśród wielu zapowiedzianych planów i wizji najbliższych kilku lat intensywnej kulturalnej terapii w stolicy Dolnego Śląska znalazły się także działania literackie.

 

Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”.

Wydawnictwa

9 stycznia ukaże się kolejny Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”.

 

90. rocznica śmierci Jaroslava Haška

Wydarzenia

Twórca postaci dobrego wojaka Szwejka to barwna, ocierająca się o szaleństwo postać. Czeski pisarz w ciągu swojego życia m.in. obracał się w środowisku anarchistów, był dziennikarzem, wojskowym i fanatycznym bolszewikiem.

 

"Za niebieskimi drzwiami" Marcina Szczygielskiego na Światowej liście najlepszych książek dla dzieci i młodzieży

Wydawnictwa

Książka Marcina Szczygielskiego została wpisana na Listę Honorową IBBY (The International Board on Books for Young People), która jest jedną z form promocji literatury dziecięcej. Co dwa lata wpisywane są na te listę najlepsze nowości, promujące autorów, ilustratorów i tłumaczy z krajów, będących członkami IBBY.

 

Księgarnia Współczesna zaprasza na promocję książki Beaty Afeltowicz "Nazwy własne byłego powiatu łobeskiego"

Księgarnie

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Księgarnia Współczesna w Łobzie zapraszają na spotkanie z Beatą Afeltowicz autorką książki "Nazwy miejscowe byłego powiatu łobeskiego".

 
 

Spotkania z autorami nominowanymi do Angelusa w Tajnych Kompletach

Wydarzenia

18-20 października pisarze nominowani do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus będą spotykali się z czytelnikami w Księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu.

 

MiniMini+ i TeleTOON+ z bajkami dla dzieci z audiodeskrypcją

Wydarzenia

MiniMini+ i teleTOON+ jako jedyne stacje telewizyjne w Polsce będą regularnie emitowały programy dziecięce w wersji z audiodeskrypcją. Nowatorski projekt ruszy w sobotę 20 października 2012 roku.

 

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Beśką, autorem "Trzeciego brzegu Styksu"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Dom Wydawniczy REBIS zapraszają 26 września 2012 r. o godz. 17:00 do sali konferencyjnej Biblioteki (ul. Gdańska 100/102, II p.) na spotkanie z Krzysztofem Beśką i rozmowę o jego najnowszej książce "Trzeci brzeg Styksu"U.

 

Recenzja: "Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej"

Recenzje

Zbiór opowiadań „autorów najlepszej prozy czeskiej” wydany przez Wydawnictwo Literackie stawia sobie wysoko poprzeczkę, ale obietnica na okładce nie jest bez pokrycia. Spotkanie z tym tomem sprawia przyjemność porównywalną z przechadzką po przytulnym antykwariacie pełnym urokliwych drobiazgów, które nagle ożywają i opowiadają na ucho swoje historie.

 

"Deklinacja męska/żeńska"

Zapowiedzi

Kontynuacja Trybu warunkowego- dalsze losy Zosi Knyszewskiej.

 

Deklinacja męska/żeńska" Hanny Cygler od 1 sierpnia w księgarniach!

Zapowiedzi

Drodzy Państwo, sezon wakacyjny w pełni, a więc i czas na dobrą książkę się znajdzie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników REBIS proponuje powieść Deklinacja męska/żeńska autorstwa Hanny Cygler. Ta kontynuacja Trybu warunkowego trafi do księgarń 1sierpnia.    

 

Ahoj Małopolsko, Szervusz Kraków

Nowości

Fascynującą podróż po Małopolsce mogą już niebawem rozpocząć Czesi i Węgrzy dzięki publikacjom pt. Węgierska Małopolska i Czeska Małopolska wydanym w ich ojczystych językach.

 

Rozmowa z Ludwiką Włodek o rodzie Iwaszkiewiczów w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" rozmowa Agnieszki Papieskiej z Ludwiką Włodek.

 

"Powieść dla kucharek" wyzwolonych?

Recenzje

Jeżeli masz przed sobą niedzielę, złą prognozę pogody, jesteś samotnym singlem pracoholikiem i ten dzień wywołuje u Ciebie lęk, zaburzenia rytmu serca, ataki wyrostka z pobytami na izbie ratunkowej, bo nie wiesz gdzie masz iść, komu powiedzieć kocham, przepraszam...zamiast uciekać od tematu dnia warto się odważyć i z nim zmierzyć. Jak powiedział Jan Paweł II :”...nie da się zrozumieć człowieka bez Jezusa...”.

 

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na „Wieczór Romski”.

Podczas „Wieczoru” rozstrzygnięty zostanie „Konkurs stypendialny dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych 2012”

 

Międzynarodowa Noc Literatury i Karel Čapek

25 maja, w piątek, Wydawnictwo W.A.B. i Czeskie Centrum Kultury zapraszają na Międzynarodową Noc Literatury, która poświęcona będzie Karelowi i Josefowi Čapkom.

 

Mroczny kryminał w sceneri dawnej Łodzi - "Trzeci brzeg Styksu"

Nowości

Już 8. maja wraz z Domem Wydawniczym REBIS dane Wam będzie przenieść się do Łodzi roku 1892. Miasto dymiących kominów, pracujących pełną parą fabryk włókienniczych, rozkwitających i upadających fortun.

 

Poleski Ośrodek Sztuki - X Festiwal Literatury Prope Mercatum

Wydarzenia

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na X edycję Festiwalu Literatury Prope Mercatum.

 

Tłumaczka książki Javiera Mariasa laureatką Nagrody Instytutu Cervantesa

23 kwietnia 2012 wręczano Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za "tłumaczenie Literackie" za 2011 rok.

 

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza do Karczmy Żydowskiej

W dniu 21 kwietnia o godz. 18.30 odbędzie się finałowa impreza artystyczna w ramach Międzynarodowych Warsztatów Kultury Żydowskiej - Kum arain in szenk – Jewish Inn”.

 

III Międzynarodowe Warsztaty Kultury Żydowskiej „Kum arain in szenk – Jewish Inn

W dniach od 16.04.2012 do 21.04.2012 Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi organizuje III Międzynarodowe Warsztaty Kultury Żydowskiej „Kum arain in szenk – Jewish Inn”.

 

Poleski Ośrodek Sztuki - Janusz Majewski "Siedlisko"

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie z Januszem Majewskim, autorem książki Siedlisko.

 

Konkurs: wydawnictwo Anagram: Pewnego dnia przyszedł do mnie...

Konkursy

Warszawskie wydawnictwo Anagram i Portal Księgarski www.ksiazka.net.pl zapraszają do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym związanym z nową książką Mariusza Wieteski "Pewnego dnia przyszedł po mnie..."

 

Agora wyda felietony Mariusz Szczygła

Nowości

Mariusz Szczygieł, reporter Gazety Wyborczej zadebiutował jako felietonista. Już 24 lutego 2012 roku ukaże się jego najnowsza książka "Laska nebeska" - zbiór felietonów inspirowanych kolekcją "Literatura czeska".

 

Czescy pisarze emigarcyjni we wrocławskiej Mediatece

Mediateka we Wrocławiu oraz WydawnictwoDobrew.pl zapraszają na spotkanie z czeską literaturą emigracyjną.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.