RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Ciekawa książka: „Europa Mafii" Jürgena Rotha

Nowości

Przypominamy i olecamy na wakacyjną lekturę książkę niemieckiego dziennikarza Jürgena Rotha pt. „Europa Mafii" opublikowaną przez wydawnictwo Wektory.

 

„Listy z Ukrainy” w ramach Lwowskiego Miesiąca we Wrocławiu

Lwowska Klubokawiarnia „Pod Klepsydrą” przez cały kwiecień będzie gościła w swoich ścianach najlepszych przedstawicieli ukraińskiej literatury - od młodych pisarzy i poetów, aż po artystów o dorobku międzynarodowym, takich jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Sofija Andruchowycz oraz Jurij Izdryk.

 

Spotkanie Pisarzy Europejskich

Dziś rozpoczyna się jedno z najważniejszych węgierskich wydarzeń literackich – Międzynarodowy Festiwal Książki w Budapeszcie, który doczekał się właśnie swojej XXII odsłony.

 
 

"François Mitterrand i Europa w latach 1981-1995" - zapraszamy do księgarń

Nowości

Proponujemy dzisiaj kolejną propozycję z Wydawnictwa Nauka i Innowacje - „François Mitterrand i Europa w latach 1981-1995", autorstwa Marka Mikołajczyka.    

 

Amazon buduje armię mobilnych robotów magazynowych

Rynek zagraniczny

Stany Zjednoczone: Amazon wciela w życie kolejny pomysł na przyspieszenie procesu realizacji zamówień internetowych w swoich centrach dystrybucyjnych przy jednoczesnym obniżaniu jego kosztów.

 

Wydawnictwo Poznańskie poleca: Stalin i Europa, 1928–1953

Nowości

Wydawnictwo Poznańskie poleca Państwa uwadze książkę w opracowaniu Timothy Snydera, Ray'a Brandona pt. Stalin i Europa, 1928–1953":

 

O Irenie Sendlerowej w Radio Cafe/Stowarzyszenie RWE

Wydarzenia

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na kolejne spotkanie - dyskusję w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej, w związku z wydaniem książki pt. Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej"  

 

Wrocław zyskał pierwsze pieniądze na program Europejska Stolica Kultury

Wydarzenia

W 2015 roku Wrocław otrzyma 20 mln zł od rządu na realizację programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

"Flash Europa 28" - konkurs na opowiadanie do 500 słów

Wydarzenia

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji zostało polskim koordynatorem konkursu na opowiadanie do 500 słów "Flash Europa 28", organizowanego przez Delegaturę Unii Europejskiej w Pekinie oraz chińską organizację literacką The Bookworm.

 

Europa i Niedźwiedź: dyskusja w Centrum im. Marka Edelmana w Łodzi

Wydarzenia

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum im. Marka Edelmana w Łodzi zapraszają na dyskusję wokół publikacji zatytułowanej "Europa i Niedźwiedź":

 

Wektory prezentują Europę w rękach mafii - "Europa mafii"

Nowości

W swojej świetnie udokumentowanej książce, opartej na bogatej bazie źródłowej, znany dziennikarz niemiecki Jürgen Roth, o którym tygodnik „Die Zeit" napisał, że "jest jednym z najlepszych znawców przestępczości w Niemczech" pokazuje, jak włoskie i rosyjskie organizacje mafijne systematycznie infiltrują politykę i gospodarkę w Niemczech.

 

W Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia - opowieść o niedźwiedziu

Nowości

Prasowa karykatura odwołuje się nieodmiennie do stereotypu. Może go wzmacniać, lub łagodzić, może go czasem zmieniać, ale karykaturzysta operuje najbardziej uproszczonym obrazem – symbolem tego, co jest przedmiotem jego karykatury. Rosja od kilku stuleci kojarzy się mieszkańcom Europy Zachodniej z niedźwiedziem, zazwyczaj miał on symbolizować dzikość i agresję, chociaż bywało że symbolizował poważaną siłę, a nawet przytulność.

 

"Europa jest kobietą" - spotkanie z Iwoną Kienzler

Wydarzenia

Wydawnictwo Bellona zaprasza na spotkanie z autorką 27 marca o godz. 17:30 w księgarni Świat Książki (al. Solidarności 119/125, Warszawa).

 

Rynek wydawniczy w Europie

Wydarzenia

Stowarzyszenie Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers, FEP) opublikowało dane dotyczące rynku książki zebrane od 28 stowarzyszeń wydawców z krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Prof. Karol Modzelewski gościem Stowarzyszenia RWE

Wydawnictwa

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz wydawnictwo Iskry zapraszaką na kolejne spotkanie - dyskusję w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej, po ukazaniu się książki Karola Modzelewskiego pt.: "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca":

 

Prof. Jerzy Holzer został laureatem Nagrody im. Jana Długosza

Wydarzenia

Prtofesor Jerzy Holzer, autor książki "Europa zimnej wojny", został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Jana Długosza

 

Recenzja: "Twierdza Europa. Europejskie fortyfikacje II wojny światowej" J.E. Kaufmann, Robert M. Jurga

Recenzje

Od Narwiku nad Morzem Norweskim po Bayonne nad Atlantykiem i od Dunkierki nad Cieśniną Kaletańską do Nicei nad Morzem Śródziemnym, cywilizowane narody Europy podzieliły kontynent wzdłuż i wszerz tysiącami bunkrów i pól minowych. Wrogie armie ponownie wryły się w ziemię już kilka lat po wielkiej wojnie, która miała być tą ostatnią.

 

96. tys. euro na tłumaczenia

Wydarzenia

5 wydawców z Polski otrzymało granty na tłumaczenia literackie w ramach Programu Kultura 2007-2013. Są to: Wydawnictwo Lambook, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Nisza i Fundacja Festina Lente. Ich projekty wybrane zostały spośród 400 wniosków z 34 krajów Unii Europejskiej.  

 

Europejski Konkurs "Opowiadania na tacy" na najlepszą ilustrację do książki "Jaś i Małgosia"

Wydarzenia

Wydawnictwa: OQO editora (Hiszpania), O Bichinho de Conto (Portugalia) i Tako (Polska), we współpracy z Urzędem Miasta Pontevedry oraz w ramach programu Opowiadania na tacy (Cocina de cuentos. Europa a la carta), inicjatywy w ramach Programu Kultura 2007-2013 Unii Europejskiej, Oogłaszają: Europejski konkurs "Opowiadania na tacy" na najlepszą ulustrację do ksiązki obrazkowej "Jaś i Małgosia"

 

Historia polskiego Harrodsa. Świat, w którym klient czuł się jak w bajce

Zapowiedzi

Cezary Łazarewicz, Sześć pięter luksusu. Pasjonująca historia kamienicy, o której mówiła przedwojenna Europa.

 

"Twierdza Europa". Europejskie fortyfikacje II wojny światowej od 11 czerwca w księgarniach!

Nowości

Szanowni Państwo, 11 czerwca trafi do księgarń "Twierdza Europa". Europejskie fortyfikacje II wojny światowej autorstwa J.E. Kaufmanna, Roberta M. Jurgi.

 

Recenzja: "Front w Normandii. Od dnia D do Saint-Lô" Vince Milano Bruce Conner

Recenzje

Najlepiej sprzedającymi się książkami na światowych listach bestsellerów w kategorii historia, są publikacje na temat II wojny światowej. Nie wiem z czego to wynika. Czyżby II wojna światowa dopiero odkrywała przed nami swoje prawdziwe oblicze?

 

Czy literaturze potrzebna jest książka?

Wydarzenia

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zapraszają na kolejne spotkanie w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café), w cyklu "Literatura i pisarze" pt."Czy literaturze potrzebna jest książka?"

 

Skąd w nas Turowicz? Debata w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Cafe)

Wydarzenia

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Fundacja „Świat Ma Sens” zapraszają na kolejne spotkanie - dyskusję w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej pt.:    

 

Wiele historii jednej Europy - Ludwik Stomma "Nasza różna Europa"

Recenzje

Ludwik Stomma nie przestaje grać z historią i jej powszechnym postrzeganiem. Po napisaniu Historii przecenionych i Historii niedocenionych, które niejako rewindykowały podręcznikową, utartą i uproszczoną wiedzę na temat czasów minionych, jaką zdobywa się na różnych poziomach edukacji, proponuje on swojemu czytelnikowi kolejną ciekawą pozycję pt. Nasza różna Europa.

 

Unijny budżet dla kultury - lata 2014 - 2020

Wydarzenia

„Mimo proponowanych cięć w unijnym budżecie na lata 2014-20, ministrowie kultury UE osiągnęli w Brukseli porozumienie w sprawie programu „Kreatywna Europa” dla sektora kultury i kreatywnych na lata 2014 -2020.

 

Problem politycznej jedności w Europie" - Spotkanie poświęcone książce Marka A. Cichockiego

Wydarzenia

Szanowni Państwo Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza na debatę „Europa na drodze do nowego eksperymentu (dez)integracyjnego” połączoną z promocją książki "Problem politycznej jedności w Europie".

 

Wznowienie: Zygmunt Bauman: "Europa niedokończona przygoda"

Zapowiedzi

Wydawnictwo Literackie zapowiada na październik wznowienie książki Zygmunta Baumana "Europa niedokończona przygoda"  

 

Wydawnictwo Czarne zaprasza: konkurs reporterski „O Wschodzie na Zachodzie”

Wydawnictwa

Wydawnictwo Czarne, dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia” i kwartalnik „New Eastern Europe” zapraszają do wzięcia udziału w konkursie reporterskim „O Wschodzie na Zachodzie”

 

Saturn Jacka Dehnela we Włoszech

Wydawnictwa

Wydawnictwo Salani wygrało aukcję na zakup włoskich praw do Saturna. Tłumaczenie ukaże się w 2013 r. Najnowsza powieść Jacka Dehnela budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych wydawców.

 

Ambasador Nowej Europy - wręczenie nagród

Wydawnictwa

W czwartek o godz. 19.00 w kamienicy Pod Złotym Słońcem odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Ambasador Nowej Europy dla wydawcy najbardziej interesującej książki o tematyce wschodniej. W finale znalazło się czterech wydawców i sześć książek.  

 

Największe światowe biblioteki cyfrowe i repozytoria OA

Biblioteki, Rynek zagraniczny

Przedstawiamy za Małopolską Biblioteką Cyfrową listę największych światowych bibliotek cyfrowych i repozytoriów OA:

 

"Saturn" Jacka Dehnela w Holandii

Wydawnictwa

Pod koniec stycznia wydawnictwo Marmer opublikowało holenderskie tłumaczenie Saturna Jacka Dehnela w przekładzie Esselien‘t Hart.

 

Najnowszy kryminał szwedzkiego autora już w księgarniach!

Nowości

Wkrótce wyjdą na jaw straszliwe tajemnice sprzed lat, rywalizacja europejskich gangów wykorzystujących kobiety, ukrywana od pół wieku tożsamość kilku osób.  

 

Konkurs - Ambasador Nowej Europy

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wydawca dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia" i kwartalnika "New Eastern Europe" ogłasza konkurs na najlepszą książkę o tematyce wschodniej, dotyczącą Europy Wschodniej i Azji Centralnej, wydaną w Polsce.

 

Rafał Dutkiewicz honorowym członkiem Academia Europaea

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz został honorowym członkiem Academia Europaea - najbardziej prestiżowej organizacji naukowej starego kontynentu. W dotychczasowej (23-letniej) historii tej organizacji zdarzyło się to tylko 10 razy i dotyczyło szefów rządów, komisarzy Unii Europejskiej, noblistów z dziedziny literatury itp. To wielki sukces Polski i Wrocławia.

 

Białoruskie notatki - książka o Białorusi

Nowości

Prezedntujemy w załączeniu książkę elektroniczną o Białorusi - "Białoruskie notatki" autorstwa Jakuba Łoginowa, redaktora Portalu o Europie Środkowej - Port Europa.    

 

Karawana Europa 2011 25 czerwca – 28 sierpnia

Wydarzenia

Rozpoczęła się piąta edycja wędrującego festiwalu sztuki i animacji Karawana Europa. W tym roku wędrowni aktorzy i bajarze odwiedzą 10 wybranych miejscowości na terenie województwa warszawskiego.

 

Magiczna publikacja na Węgrzech

Właśnie wrocławskie wydawnictwo Europa otrzymało od tłumaczki Gizelli Csisztay świeże, pachnące jeszcze farbą drukarską egzemplarze wydanej po węgiersku naszej książki "Magiczne miejsca literackiej Europy".

 

Polsko-francuskie debaty publiczne w Willi Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza i Konsulat Francuski w Krakowie zapraszają na pierwszą z cyklu sześciu polsko-francuskich debat publicznych w Willi Decjusza, poświęconych zagadnieniom współczesnej Europie.

 

Wzrost zainteresowania e-bookami w Europie

Na Starym Kontynencie e-booki stają się coraz popularniejsze. W przeciągu kilku ostatnich miesięcy, liczba e-czytelników we Francji skoczyła z 5 do 8 procent populacji.

 

Anders, Giedroyc, Gombrowicz, Miłosz, w "Radiu Wolności"

Wydarzenia

Portal polskieradio.pl uruchomił specjalny serwis "Radia Wolności" zawierający blisko 20 tysięcy nagrań z archiwów Radia Wolna Europa oraz z sekcji polskich BBC i RFI.

 

Zaproszenie. W najlepszym

Wydawnictwa

Mamy wielką przyjemność zaprosić do udziału we wspólnym świętowaniu 20 - lecia Wydawnictwa EUROPA. To kilkaset tytułów, dziesiątki i setki tysięcy wydrukowanych egzemplarzy książek, sprzedanych publikacji multimedialnych oraz e-booków. Nie to jest jednak w tym ważnym dla nas dniu najważniejsze.

 

Zmarła Wiesława Czapińska, autorka książki "Magiczne miejsca literackiej Europy"

26 września odeszła Wiesława Czapińska. Była Autorką książki „Magiczne miejsca literackiej Europy". Dziennikarz, historyk i krytyk filmowy, scenarzystka, Współpracowała w stanie wojennym z redakcją "Poglądu" publikując pod różnymi pseudonimami.

 

Giedroyć w Radio Cafe

Stowarzyszenie pracowników, współpracowników i przyjaciół rozgłośni polskiej radia "Wolna Europa" im. Jana Nowaka Jeziorańskiego zaprasza na spotkanie pt. "Jerzy Giedroyć" w dziesiątą rocznicę śmierci redaktora paryskiej "Kultury".

 

Christos Tsiolkas, "Martwa Europa"

Recenzje

"Martwa Europa" to niewątpliwie książka, za którą należą się autorowi najbardziej prestiżowe nagrody literackie świata. W tej krótkiej recenzji będę się starał jak najstaranniej uzasadnić, dlaczego tak uważam.

 

Autor wydawnictwa Replika nominowany do Bookera

Nagrody

Christos Tsiolkas nominowany do Nagrody Bookera! Autor "Martwej Europy" ma szansę zdobyć jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie. Christos Tsiolkas, znany polskim czytelnikom autor wydanej w tym roku "Martwej Europy", został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na świecie, przyznawanej za najlepszą powieść angielskojęzyczną.

 

Spotkanie o Gustawie Herlingu-Grudzinskim w Radio Cafe

W imieniu Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zapraszamy na spotkanie pt.: "Gustaw Herling-Grudziński - człowiek pióra, człowiek radia".

 

III Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 17-23 maja 2010

III Ukraińska Wiosna - od 17 do 23 maja 2010!- jeden z największych festiwali w Europie Środkowo – Wschodniej promujący kulturę Ukrainy.

 

Orły nad Europą - premiera wkrótce

Zapowiedzi

Wydawnictwo Literackie poleca swoją zapowiadaną na kwiecień nowość "Orły nad Europą" - traktującą o najpiękniejszym rozdziale w historii lotnictwa polskiego.

 

Sztompka, Wajda i Zamoyski o polskim patriotyzmie

W nowy rok miłośnicy historii wkroczyli z myślą o dwóch ważnych rocznicach: 70 lat temu polscy lotnicy walczyli w bitwie o Anglię, 90 lat temu nasi pradziadowie odpierali ataki Armii Czerwonej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

 

5-lecie śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego - zaproszenie

Po wznowieniu działalności Stowarzyszenie pracowników, współpracowników i przyjaciół rozgłośni polskiej radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na spotkanie pt.: "Co po Janie Nowaku-Jeziorańskim? Refleksje w 5. rocznicę śmierci "Kuriera z Warszawy"".

 

Norman Davies odebrał Nagrodę Mostu

Międzynarodową Nagrodę Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz przyznają wspólnie władze obu miast. Tegorocznym laureatem został prof. Norman Davies.

 

"Jesień wasza, wiosna nasza" Timothy'ego Garton Asha

Zapowiedzi

Już wkrótce zostanie zainaugurowana Seria Historyczna Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Pierwszą książką serii będzie publikacja znakomitego brytyjskiego historyka - Timothy'ego Garton Asha.

 

Europa Normana Daviesa

W soboty o godz. 12.50 na kanale Discovery Historia będzie można obejrzeć serial pt. „Europa Normana Daviesa”.

 

Międzynarodowe Forum 2009 "Hitler, Stalin i Europa Wschodnia"

Wydarzenia

Europejska sieć "Pamięć i Solidarność" w Warszawie i Global and European Studies Institut (GESI) Uniwersytetu w Lipsku we współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta, Uniwersytetem Wrocławskim i Fundacją "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość"zapraszają serdecznie 16-20 września 2009 roku na Międzynarodowe Forum 2009 Hitler, Stalin i Europa Wschodnia.

 

Karol Modzelewski - Barbarzyńska Europa

Recenzje

Książka prof. Karola Modzelewskiego pt. Barbarzyńska Europa jest pierwszą próbą szerszego spojrzenia na kryterium negatywne jakim określono ludy niecywilizowane, to jest pozostające poza kręgiem kultury klasycznej i jej dziedzictwa. Ale to właśnie później te ludy: Celtyckie Germańskie, Słowiańskie, Bałtyjskie tworzyły zręby tej Europy do tradycji których odwołują się wszystkie państwa wchodzące w skład Wspólnoty Europejskiej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.