RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Wystawa „Album Sienkiewiczowskie”

Rynek, Wydarzenia

Trwa wystawa poświęcona zarówno twórczości, jak i samej sylwetce Henryka Sienkiewicza ­jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.

 

Odlotowe potrzeby kultury polskiej

Wydarzenia

W Instytucie im. Adama Mickiewicza "Odnotowano 389 wyjazdów służbowych, w tym 191 krajowych i 198 zagranicznych

 

Spotkanie z Mistrzem Józefem Wilkoniem ilustratorem najnowszego wydania "Pana Tadeusza"

Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Entropia Słowa, Biuro Edukacji m.st. Warszawy, Fundacja Arka Józefa Wilkonia oraz Monnet International School zapraszają uczniów i nauczycieli szkół oraz przedszkoli do udziału w Literackiej Mapie Warszawy, realizowanej w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

 

Poznańska Nagroda Literacka 2016

5 maja odbędzie się gala wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej. Organizatorami i fundatorami wyróżnienia są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

 

Autobook - specjalne wydanie wrocławskiego Magazynu Cegła!

Zachęcamy do udziału w akcji związanej z AutoBookiem - specjalnym wydaniem wrocławskiego Magazynu Materiałów Literackich CEGŁA w ramach programu Bibliopolis. Sprawmy by Wrocław był prawdziwą Stolicą Kultury - miastem książki!

 

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odmłodnieje! Jest już projekt zmian

Wydarzenia

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na warszawskim Starym Mieście czekają zmiany. Właśnie wyłoniono zwycięski projekt przebudowy..

 

Konkurs literacki Aurora

Nagrody

Międzywydziałowe Koło Kultury Współczesnej UAM "Aurora" ogłasza rozpoczęcie konkursu literackiego. To już szósta edycja akademickiego konkursu dedykowanego młodym osobom tworzącym poezję i prozę

 

Jubileusz Jarosława Marka Rymkiewicza

Wydarzenia

21 września (poniedziałek) jest dniem uroczystości jubileuszowych wybitnego polskiego poety, pisarza, publicysty, uczonego Jarosława Marka Rymkiewicza.

 

Odnaleźli książkę Mickiewicza z 1851 roku

Wydarzenia

Warszawscy policjanci odzyskali egzemplarz książki Adama Mickiewicza, wydany w Paryżu w 1851 roku. Książka została skradziona, a złodzieje sprzedali ją za... 4 tys. złotych.

 

Rękopis „Pana Tadeusza” na liście Pamięci Świata UNESCO

Wydarzenia

Konstytucja 3 maja 1791 r., Złoty kodeks gnieźnieński z II poł. XI w., Kronika Galla Anonima z XII w., rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – na liście Pamięci Świata UNESCO.

 

X Festiwal Literacki "Manifestacje Poetyckie 2014" Warszawa 5–7 września

Polecamy Państwa uwadze X Festiwal Literacki "Manifestacje Poetyckie 2014" odbywające się w Warszawie w dniach 5 - 7 września 2014 roku. Tegoroczne motto: Ach, pomóż wspomóż dopomóż ty – jedyny jedyniutki wyjątku czuły – odeprzeć tłumne pospolite armie reguły (Edward Stachura, SIĘ)

 

Miłosz w 10 językach

Wydawnictwa

Miłoszowe haiku czytane przez Hiszpana, "Biedny chrześcijanin patrzy na getto" po niemiecku, a "Campo di fiori" po japońsku... W 2011 r. Instytut Adama Mickiewicza wydał w 10 audiobooków z wierszami polskiego noblisty. Jak Miłosza interpretują Toru Wakanabe, Michael Lonsdale, Serhij Żadan, a jak Stephen Fry?

 

"Pan Tadeusz" napisany dla pieniędzy

Wydarzenia

We Francji dokonano przed kilkoma dniami niezwykłego odkrycia, które może zmienić oblicze polskiej literatury. Z odkrytych przez francuską rodzinę na strychu dokumentów wynika, że wieszcz narodowy bynajmniej nie tęsknił za ojczystą ziemią na paryskim bruku.

 

Biografia Adama Mickiewicza w 2 Programie Polskiego Radia.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością zapraszamy do słuchania fragmentów biografii "Adam Mickiewicz. Życie romantyka", pióra Romana Koropeckiego.

 

Inny Mickiewicz w biografii amerykańskiego autora - nowość W.A.B.

Nowości

Wydawnictwo W.A.B. poleca nowość w serii Fortuna i Fatum publikację "Mickiewicz. Życie romantyka" autorstwa Romana Koropeckyj'ego, w przekładzie Małgorzaty Glasenapp.

 

Biblioteka Narodowa kupiła list Victora Hugo o Adamie Mickiewiczu

Wydarzenia

W piątek 6 grudnia na aukcji zorganizowanej przez La Maison de Ventes Jean-Marc Delvaux w Paryżu Biblioteka Narodowa nabyła list Victora Hugo do Władysława Mickiewicza z 26 października 1867 r., w którym francuski pisarz po otrzymaniu wydanych wówczas przez Księgarnię Luksemburską w Paryżu przekładów dramatów Adama Mickiewicza składa patetyczny hołd polskiemu poecie:

 

Cztery słowa Adama Mickiewicza za 26 tys. zł

Wydarzenia

Na aukcję starych druków wystawiono dokument, na którym znalazły się zaledwie 4 słowa napisane przez Adama Mickiewicza. kolekcjonerzy już zacierają ręce - informuje "Dziennik Polski".

 

Wydarzenia XVII Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej (9-11.10.2013, Coll. Maius)

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na spotkania w ramach XVII Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej

 

„Pan Tadeusz” jest w kanonie lektur szkolnych - wyjaśnienie MEN

Wydarzenia

Medialne doniesienia do usunięciu działa Adama Mickiewicza z listy lektur spowodowały, że MEN opublikował oświadczenie w tej sprawie. Od 2008 roku nie było zmian w tym zakresie: "Pan Tadeusz" jest na liście lektur dla szkół ponadgimnazjalnych.

 

XVII Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej - zaproszenie dla wydawców

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza do udziału w kolejnej XVII edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej, które odbędą się w dniach 9-11 października br. Tegoroczna formuła targów została poszerzona o prezentację książek popularnonaukowych, tym samym znacznie powiększy się liczba zainteresowanych ofertą targową.

 

Nagroda dla Antoniego Libery

Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich zapraszają na uroczysty wieczór z okazji przyznania nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Antoniemu Liberze za książkę maja 2013 roku "Niech się panu darzy".

 

Władysław Mickiewicz - Pamiętniki

Recenzje

Jak zamknąć swoje życie, zdarzenia których byliśmy świadkami, podróże, spotkania ze znanymi ludźmi, uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym tamtych czasów na niespełna tysiącu stron, tak by własna egzystencja stała zaledwie gdzieś w tle podobna do teatralnych dekoracji?

 

Wiersze na Walentynki

Wydarzenia

Odkąd to, co staroświeckie nazywa się vintage i można się bezkarnie przechwalać, że nasza torebka ostatnie 20 lat przeleżała w maminej szafie, to również oldschoolowi romantycy też powinni mieć nieco lżejszy żywot. Wiersze dla ukochanej można pisać samemu, o ile nie ryzykujemy, że obdarowana czy obdarowany wybuchnie homeryckim śmiechem. Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do swojego ponadczasowego talentu – sięgnijmy po wsparcie profesjonalistów.

 

Koniec roku w ISKRACH

Wydawnictwa

Nakładem Wydawnictwa ISKRY w grudniu ukazały się trzy nowe tytuły: Ludwika Stommy "Nasza różna Europa...", pierwsze powojenne wydanie "Pamiętników" Władysława Mickiewicza oraz "Inicjał z offu" Agnieszki Wolny-Hamkało. W ostatnim czasie ukazały się również: Zenona Kosidowskiego "Gdy słońce było bogiem", Marka Nowakowskiego "Ten stary złodziej. Benek Kwiaciarz", Zdzisława Skroka "Wymowność rzeczy", Andrzeja Mleczki "Jako w...

 

Rozmowy wokół "Pamiętników" Władysława Mickiewicza

Wydawnictwa

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki, prezes wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zapraszają na promocję książki "Pamiętniki" Władysława Mickiewicza.

 

Pamiętniki Władysława Mickiewicza

Wydawnictwa

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki, prezes wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zapraszają na promocję książki "Pamiętniki" Władysława Mickiewicza.

 

Noc Naukowców: zwiedzanie Biblioteki Uniwersyteckiej Poznań, 28 września 2012 roku

Biblioteki

Zapraszamy wszystkich do udziału w wycieczkach po Bibliotece Uniwersyteckiej. Zwiedzanie gmachu BU przy ul. Franciszka Ratajczaka 38/40, połączone z prezentacją Pracowni Restauracji Książki i pokazem wybranych obiektów z zasobu zbiorów specjalnych BU.

 

Narodowe czytanie „Pana Tadeusza” w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

W tym roku mija 200 lat od momentu, w którym toczy się akcja poematu narodowego Adama Mickiewicza – „Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie”.

 
 

Japończycy u Mickiewicza

21 badaczy kultury polskiej z Japonii będzie uczestniczyć w trzeciej edycji programu "Dziedzictwo Kresów". Podczas dziesięciodniowego objazdu poznają najważniejsze miejsca Białorusi Zachodniej związane z polskimi pisarzami, artystami i postaciami literackimi.

 

XVI edycja Poznańskich Dni Książki Naukowej

Wydarzenia

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uprzejmie zaprasza Wydawców do udziału w kolejnej XVI edycji Poznańskich Dni Książki Naukowej - 10-12 października 2012.  

 

Partner of Promotion wypromuje Instytut Adama Mickiewicza

Wydarzenia

Agencja Partner of Promotion wygrała przetarg na przeprowadzenie kampanii promocyjnej polskiego programu kulturalnego w Korei Południowej. Projekt realizowany będzie na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza.

 

"Władca wilków" Juraj Červenák - zapowiedz od IW Erica

Nowości

Strzeż się! Władca wilków nadchodzi… Po raz pierwszy w Polsce najsłynniejsza seria fantasy rynków czeskiego i słowackiego!

 

Marian Pilot i Adam Waga - promocja książki „Obol/Postanowienia końcowe”

Wydawnictwo Literackie i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zapraszają na spotkanie poświęcone książce Adama Wagi i Mariana Pilota „Obol/Postanowienia końcowe”.

 

Już w piątek!_50-lecie Wydawnictwa Naukowego UAM

Wydawnictwa

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaprasza na jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

 

„Słowa i dźwięki” – warsztaty z Maliną Sarnowską

15 kwietnia, w niedzielę, o godzinie 12.00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20, odbędą się kolejne zajęcia muzyczne pt. „Słowa i dźwięki” dla dwu- i trzylatków.

 

Tytuły Bellony u Olesiejuka

Nowości

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk poleca atrakcyjne książki z wydawnictwa Bellona!

 

Mickiewicz i Szekspir zakłamali historię

Literatura piękna ma poruszać ludzi lub sprawiać im przyjemność, czasem zawarte w niej są również wątki dydaktyczne. Pisarzowi wolno w zasadzie wszystko.

 

WN UAM - XV Jubileuszowe Poznańskie Dni Książki Naukowej 12-14 X 2011

Wydarzenia

Wydawnictwo Naukowe UAM ma zaszczyt zaprosić na XV Jubileuszowe Poznańskie Dni Książki Naukowej pod patronatem honorowym Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

"Pan Tadeusz" po wietnamsku w muzeum w Śmiełowie

Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (woj. wielkopolskie) otrzymało egzemplarz wietnamskiego wydania "Pana Tadeusza". Darczyńcą jest autor tłumaczenia, pracujący na polskich uczelniach, Nguyen Van Thai.

 

Józef Czapski "Wybrane strony. Z dzienników 1942-1991"

Nowości

Dwutomowa edycja jest wyborem blisko 500 najciekawszych rysunkowo i graficznie stron z dzienników Józefa Czapskiego. Strony z dzienników zostały uporządkowane chronologicznie, od 1942 do 1991 roku, w oryginalnym formacie.

 

Nowość wydawnictwa WUiAM z Poznania: "Supersłownik hebrajsko-polski z indeksem polsko-hebrajskim"

Nowości

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu anonsuje publikację "Supersłownika hebrajsko-polskiego z indeksem polsko-hebrajskim" autorstwa L. Weinbacha, E. Laudena, w tłumaczeniu M. Borensteina.

 

IAM laureatem nagrody im. Mickiewicza

Wydarzenia

Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Adama Mickiewicza w roku 2011. Przyznano ją również Instytutowi Goethego w Monachium oraz Instytutowi Francuskiemu w Paryżu

 

Rusza nowy portal o polskiej kulturze

Internet

Nowy portal o kulturze prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza, którego głównymi adresatami są dojrzali użytkownicy, tzw. pokolenie 50 plus, zacznie działać w sobotę pod adresem www.kulturaviva.pl - poinformowała rzeczniczka IAM Magdalena Mich.

 

U Mickiewicza na Wigilii

Zapowiedzi

Jak swoje wigilijne wieczory spędzał Adam Mickiewicz? Z kim siedział przy stole? Jakie potrawy na owym stole leżały? Odpowiedzi na te pytanie znajdziemy w książce Barbary Wachowicz "Wigilie polskie. Adam Mickiewicz".

 

Rękopisy wieszczów do kupienia!

Współoprawne oryginały listów autorstwa Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego oraz rękopis wiersza Juliusza Słowackiego będą ozdobą aukcji szczecińskiego antykwariatu Wu-eL.

 

Piekło Nasze" - spektakl na 10-lecie Instytutu Mickiewicza

Piekło Nasze" - spektakl przygotowany z okazji 10-lecia Instytutu Adama Mickiewicza przez trójkę artystów: Aleksandrę Grykę, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk oraz Marcina Libera, będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę w Warszawie.

 

Bogdan Zdrojewski: kultura to najlepsza polska marka

Wokół książek

Kultura to najlepsza polska marka, a jej promocja poza granicami kraju przynosi wymierne korzyści całemu państwu - zapewniał w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Za wzorowy przykład promocji kultury za granicą uznał projekt Polska! Year.

 

Kobiety Mickiewicza - spotkanie z litewskimi gośćmi

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie z Riamantasem Šalną, dyrektorem Muzeum Adama Mickiewicza przy Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego oraz Wojciechem Piotrowiczem i dr Sauliusem Špokevičiusem (Baltijos Amerikos klinika).

 

Muzeum Literatury bloguje

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie uruchomiło bloga. W serwisie znaleźć można informacje o działalności placówki, ale także relacje ze spotkań, warsztatów, czy koncertów organizowanych przez Muzeum

 

Premiera "Ballad i romansów" w Białymstoku

Ballada w hiphopowym, współczesnym rytmie, kręcenie teledysku w jednej z galerii handlowych, śpiewanie jednej frazy przez kilkunastu aktorów... brzmi ciekawie i odrobinę szokująco, zwłaszcza gdy dodamy, że chodzi o romantyczne, młodzieńcze dzieło Adama Mickiewicza "Ballady i romanse".

 

W podróż z poetą - wystawa poświecona J. Słowackiemu

Wystawę „Juliusz Słowacki w podróży", zorganizowaną w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza z okazji 200. rocznicy urodzin wieszcza, można oglądać do 31 marca przyszłego roku. „Ja z mego podróżnego stanu i charakteru już wyjść nie mogę - i tylko jako podróżny aż do śmierci być muszę" - pisał poeta w liście do matki w 1848 roku.

 

Rok Słowackiego w Opolu

Wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na cykl imprez organizowanych w ramach obchodów Roku Juliusza Słowackiego. Poniżej zamieszczamy ich plan.

 

Zapraszamy XIII Poznańskie Dni Książki Naukowej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy P.T. Wydawców do udziału w XIII Poznańskich Dniach Książki Naukowej , w dniach 21-23 października 2009 - u progu nowego roku akademickiego

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.