RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Czy dla wielbicieli książek może być wiosną coś lepszego niż lektura ciekawej książki w ogrodzie? Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury – od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich i konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.

 

Antologia Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO 2015

Nowości

3 tekstów najzdolniejszych młodych polskich pisarzy, a wśród nich opowieść kryminalna w realiach polsko-ukraińskiego pogranicza, historie o niemożliwej miłości i o ciemnych stronach tego, co czasem na wyrost określa się patriotyzmem, czy wreszcie niesamowite przygody kobiety, która po 90. urodzinach postanawia zrealizować swoje marzenia.

 

Rusza Festiwal Poetycki „Grafomaniada"

Środowiska literackie skupione wokół sieciowych społeczności piszących poezję postanowiło powołać nowy własny festiwal poetycki pt, „Grafomaniada".

 

Książka z lokowaniem produktu

Nowości

Czy zdarzyło Ci się sięgnąć po produkt ze sklepowej półki tylko dlatego, że używał go bohater ostatnio przeczytanej książki? Prawda, że to kuszące? Jako autorzy chcemy wyjść naprzeciw potrzebom rynku i złożyć producentom artykułów spożywczych, kosmetyków, samochodów, rowerów etc. pierwszą tego typu propozycję w historii.

 

Promocja serii Horyzonty Zdarzeń w Krakowie

30 marca w księgarni MATRAS w Krakowie, Rynek Głowny 23, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z trzeba pisarzami: Pawłem Majką, Marcinem Sergiuszem Przybyłkiem, Andrzejem W. Sawickim i Robertem J. Szmidtem. Rozmowę poprowadzi Paulina Lis.

 

Znamy nazwiska zagranicznych gwiazd Big Book Festival 2016!

Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Towarzyszy mu hasło „wielka ucieczka | the great escape″. Odbędzie się ponad 50 spotkań, spacerów, gier i dyskusji, a nawet seansów leczniczych. Miejscem wydarzeń tym razem stanie się XVIII-wieczny Pałac Szustra oraz otaczający go Park Morskie Oko. W festiwalu udział weźmie stu gości z pięciu kontynentów, w tym znakomici autorzy polscy i...

 

Apostrof - nowy festiwal literatury

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury ogłosił właśnie swoją pierwszą edycję oraz pierwsze gwiazdy. Wybitni, ale też popularni pisarze – Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen i Paullina Simons – już w maju pojawią się w Polsce. Apostrof to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą.

 

Czas na "Nowe głosy z Polski"

Biuro Literackie ogłasza start kolejnego premierowego projektu. "Nowe głosy z Polski" to krajowy odpowiednik międzynarodowych "Nowych głosów z Europy". Inicjatywa będzie wspierać rodzimych twórców wyznaczających nowe trendy w literaturze, poszukujących nowatorskich rozwiązań formalno-estetycznych, których dzieła nie mieszczą się w realiach rynku komercyjnego i dla których wspólnym polem zainteresowań są społeczne konteksty, rola i funkcja literatury.

 

Wrocław dołączył do grona 50 miast udzielających schronienia pisarzom

Wydarzenia

Wrocław udzieli pomocy pisarzowi, który nie może swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju.

 

Literatura bez granic

Czy emigracja zmienia język i perspektywę pisarza? Czy to ważne, gdzie stoi biurko, przy którym tworzy? - na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć autorzy zaproszeni do gdańskiego Muzeum Emigracji w ramach projektu „Literatura bez granic", poświęconego współczesnej polskiej literaturze powstałej poza granicami kraju.

 

Targi Książki w Krakowie - zobacz zdjęcia z ostatniego dnia

Ostatni i przedostatni dzień 19. Międzynarodowych Targów Książki musiał z nawiązką zrekompensować wystawcom mniej udany pod względem sprzedaży czwartek i piątek, chociaż zdania na ten temat były podzielone.

 

"NieObcy" - książka pomoże uchodźców

Wydarzenia

Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Paweł Huelle, Małgorzata Szejnert - to tylko niektórzy z autorów, którzy przekażą swoje teksty do książki, z której dochód zostanie przekazany na pomoc uchodźcom. Wsparcia redakcyjnego udzieli Wydawnictwo Czarne, a medialnego "Gazeta Wyborcza".

 

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 26.09-4.10.2015

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Opowiadania jak zawsze poświęcony jest promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Oprócz popularnych w Polsce autorów takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta („Młode skóry”), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O’Connora za zbiór opowiadań (25000 euro), bułgarskiego...

 

Konkurs z książką „Polscy pisarze wobec faszyzmu"

Konkursy

Portal Księgarski oraz wydawnictwo uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie związanym z książką Pawła Maurycego Sobczaka pt. „Polscy pisarze wobec faszyzmu":

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Przedstawiamy program 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania:

 

Finał Nagrody Literackiej Gdynia 2015

Między 3 a 6 września w Muzeum Miasta Gdyni odbędą się Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski.

 

MIGRACJE I RELACJE. Spotkania z polskimi twórcami emigracyjnymi z Niemiec

W okresie od czerwca do końca października 2015 r. Dom Edyty Stein we Wrocławiu przy ul. Nowowiejskiej 38 zaprasza na wieczorne rozmowy w ramach cyklu „MIGRACJE I RELACJE. Spotkania z polskimi twórcami emigracyjnymi z Niemiec”. Z miłośnikami literatury spotkają się ludzie pióra i sceny, w tym m.in. Dorota Danielewicz (17.06.br.), Iwona Mickiewicz (7.10.br.), Agnieszka Kowaluk (2.09.br.), Viktoria Korb (15.07.br.) i Janina Szarek (28.10.br.), a także znani inicjatorzy m.in. Klubu Polskich...

 

Kateřina Tučková i Hałyna Petrosoniak na MSA

24 lipca gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu będą czeska powieściopisarka, publicystka i kuratorka Kateřina Tučková i ukraińska poetka, tłumaczka Hałyna Petrosoniak

 

Piotr Siemion i Taras Prochaśko na Miesiącu Spotkań Autorskich

Piotr Siemion, pisarz, tłumacz, autor „Niskich łąk” i „Finimonda” i ukraiński prozaik, dziennikarz i tłumacz Taras Prochaśko gościli 20 lipca na wrocławskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich

 

Piotr Siemion i Taras Prochaśko na MSA

Polski pisarz, tłumacz Piotr Siemion i pochodzący z Iwanofrankowska Taras Prochaśko będą 20 lipca gośćmi wrocławskiej edycji festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich.

 

Michal Ajvaz i Pawło Korobczuk na Miesiącu Spotkań Autorskich we Wrocławiu

8 lipca w Mediatece z czytelnikami spotkają się czeski pisarz Michal Ajvaz (godz. 19:00) i młody ukraiński poeta-slamer, prozaik Pawło Korobczuk (godz. 20:30). Serdecznie zapraszamy.

 

Kolejni pisarze uhonorowani w Krakowie

Wydarzenia

Pod koniec czerwca kolejne kilkadziesiąt miejsc w przestrzeni Krakowa znalazło swoich literackich patronów. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Helena Modrzejewska, Andrzej Bursa, Tadeusz Kantor i Izabela Sowa. Dodatkowo w ramach specjalnej edycji towarzyszącej 25. Festiwalowi Kultury Żydowskiej uhonorowaliśmy 20 miejsc i postaci związanych z literackim dziedzictwem Kazimierza.

 

5 lipca rusza Miesiąc Spotkań Autorskich

Pisarze z Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji będą gościli we Wrocławiu w ramach międzynarodowego festiwalu literackiego, którego polską edycję organizuje Miejska Biblioteka Publiczna. Pierwszego dnia z czytelnikami spotkają się Ryszard Krynicki i Oksana Zabużko.

 

Amazon będzie płacił autorom od przeczytanych stron

Rynek zagraniczny

Amazon, największy internetowy sprzedawca detaliczny, słynie z nowatorskich usług i zaskakujących pomysłów. W zeszłym roku firma rozpoczęła pilotażowy program, pozwalający wybranym subskrybentom usługi Prime na godzinną realizację zamówień, jakiś czas temu w sieci pojawiły wnioski patentowe według których firma chciała wytwarzać produkty w drodze do klienta, a o testowaniu przez zespół Jeffa Bezosa dronów słyszy się już od dawna.

 

Pierwsi goście i hasło Festiwalu Conrada

Jeden z najważniejszych amerykańskich prozaików Jonathan Franzen, kultowy irańsko-amerykański pisarz Hooman Majd, dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski i Hanna Krall, legenda polskiego reportażu to pierwsi goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.  

 

Już 5 lipca rusza... Miesiąc Spotkań Autorskich!

62 pisarzy, dwa spotkania dziennie: od 5 lipca do 4 sierpnia we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 trwać będzie międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gość honorowy edycji 2015: Ukraina.

 

Zadie Smith i Hanif Kureish w Polsce

Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkania 13 i 14 czerwca z brytyjskimi autorami w Warszawie.

 

Majowe spotkania we wrocławskiej MBP

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie dla dorosłych i dla dzieci, które odbędą się w filiach MBP w maju. Naszymi gośćmi będą: Jolanta Szwalbe, Paweł Pollak, Katarzyna Georgiou, Magdalena Zarębska, profesor Jan Miodek oraz Marcin Pałasz. Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

 

Spotkanie Pisarzy Europejskich

Dziś rozpoczyna się jedno z najważniejszych węgierskich wydarzeń literackich – Międzynarodowy Festiwal Książki w Budapeszcie, który doczekał się właśnie swojej XXII odsłony.

 

Festiwal Pretexty: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław

Zapraszamy na cykl spotkań z autorami poezji i prozy, których książki ukazały się nakładem Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza w latach 2013-2015.

 

Nabór wniosków w ramach Funduszu Zapomogowego

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej informuje, że 31 marca 2015 upływa termin składania wniosków o zapomogę, przyznawaną pisarzom i tłumaczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

 

„Polacy nie gęsi..." - akcja promująca rodzimych autorów!

Od lat panuje w Polsce przekonanie, że zagraniczne jest lepsze od tego co rodzime. Nierzadko to błąd. Do tego wniosku doszła Julita Sobolewska, blogerka i miłośniczka literatury, i chcąc z tym coś zrobić, 9 listopada 2013 powołała do życia akcję Polacy Nie Gęsi i Swoich Autorów Mają.

 

Spotkanie z autorką i tłumaczką Judith Arlt

Wydarzenia

Po przerwie wakacyjnej Goethe-Institut w Warszawie wznawia cykl spotkań tłumaczy literatury niemieckojęzycznej. Gościem pierwszego wieczoru będzie Judith Arlt.

 

Joanna i Jan Kulmowie - spotkanie

Zapraszamy na spotkanie 4 września, o godz. 18.00 do Księgarni Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim przy ul. Hożej, róg Marszałkowskiwej w Warszawie.

 

Pisarze walczą z księgarnią internetową Amazon

Rynek zagraniczny

Prawie 1200 niemieckojęzycznych pisarzy, w tym noblistka Elfriede Jelinek, podpisało protest przeciwko internetowej księgarni Amazon.

 

Literacki spacer po Gdańsku

„Zbiórka na odlot. Spacer po Zaspie”, „Pochłanianie Gdańska”, „Dlaczego Oliwa?” - to wybrane tytuły ośmiu spacerów literackich organizowanych w sierpniu i na początku września przez Instytut Kultury Miejskiej. W roli przewodników po Wrzeszczu, Głównym Mieście czy Żabiance wystąpią m.in. Tadeusz Dąbrowski, Krystyna Bonda i Mieczysław Abramowicz.

 

Jaume Cabré, John Banville, Jacques Jouet i David Damrosch na Festiwalu Conrada

Wielokrotnie nagradzany autor osiemnastu powieści, posiadający styl charakteryzujący się językową doskonałością John Banville, kataloński powieściopisarz, scenarzysta i filolog, autor kultowej powieści Wyznaję Jaume Cabré, francuski pisarz, poeta, twórca sztuk teatralnych i kolaży Jacques Jouet oraz David Damrosch - amerykański komparatysta. To kolejni goście Festiwalu Conrada, na który zapraszamy od 20 do 26 października.

 

Za nami pierwszy dzień Miesiąca Spotkań Autorskich

Pierwszym gościem tegorocznego festiwalu Miesiąc Spotkań autorskich był czeski pisarz o kongijskich korzeniach – Tomáš Zmeškal, autor wydanej w Polsce przez W.A.B. książki „List miłosny pismem klinowym”. Na spotkaniu wysłuchaliśmy fragmentów jeszcze nieopublikowanego tekstu autobiograficznego o poszukiwaniu nieobecnego dotychczas w jego życiu ojca.

 

Death sells

Wydawnictwa

Myśląc o oglądalności w mediach dotyczących rynku wydawniczego i książkowego można wpaść w depresję. Tym, co najbardziej podbija oglądalność jest wiadomość o śmierci. Na dobrą sprawę najbardziej efektywnym posunięciem marketingowym byłoby zatrudnienie płatnego mordercy. Nie mogę się doczekać książki, która opisze tę historię.

 

Jak napisać książkę? Rady autorki bestsellera Elizabeth Gilbert

Wydarzenia

Zadziwiona i oczarowana nową książką Elizabeth Gilbert „Botanika duszy” zaczęłam uważnie przyglądać się jej obecności w sieci. Okazało się, że pisarka udziela się intensywnie w mediach społecznościowych. Szybko trafiłam też na wiele nagrań wywiadów z jej udziałem, a także jej występy na TED. Oczarowanie postępowało.

 

5000 osób w Polsce pisze książki. 30 się z tego utrzymuje...

Wydawnictwa

- Gdyby Gombrowicz przyszedł dziś do wydawcy z "Ferdydurke", usłyszałby: "to się nie sprzeda" - mówił w Dwójce Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz. Czy polski rynek książki można naprawić?

 

Pisarska prokrastynacja

Wydarzenia

Niecierpliwie czekacie na nową książkę swojego ulubionego autora i nie możecie pojąć, dlaczego to tak długo trwa? Megan McArdle z psychologicznego punktu widzenia wyjaśnia, dlaczego pisarzom z tak wielkim trudem przychodzi zabranie się do pracy.

 

Zapomogi dla pisarzy i tłumaczy

Wydarzenia

31 marca 2014 upływa termin składania wniosków o zapomogę, przyznawaną pisarzom i tłumaczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.  

 

Powieści Oksany Zabużko czytane w Polsce - dla Ukrainy

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie powstaje coraz więcej polskich akcji solidarności z mieszkańcami sąsiadującego z Polską kraju.

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa

Wydarzenia

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2014.

 

Jak Mario Vargas Llosa został pisarzem?

Rynek zagraniczny

Peruwiański pisarz opowiada o swojej edukacji i dziecięcych odkryciach, które sprawiły, że dzisiaj możemy czytać takie książki jak "Pantaleon i wizytantki" czy "Ciotka Julia i skryba".

 

Najbardziej jesteś nieznośny gdy rodzi się w tobie nowa książka (video)

Wydarzenia

Anna Dziewit z Dzień Dobry TVN odwiedziła trójkę polskich pisarzy w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Jak żyć z pisarzem?”. Krystyna Kofta, Zygmunt Miłoszewski, Stefan Chwin i ich bliscy opowiedzieli dziennikarce o tym, jak udaje im się nie zwariować, kiedy przez dom przechodzi fala szału twórczego.

 

Rilke przeczytany od nowa

Wydarzenia

Kultura Liberalna i Wydawnictwo Sic! zapraszają na spotkanie "Wielcy pisarze w nowych przekładach. Rilke przeczytany od nowa".

 

W Islandii co dziesiąty mieszkaniec to pisarz

Rynek zagraniczny

Niewielka Islandia ma wyjątkową częstotliwość występowania osób, które chętnie posługują się słowem pisanym. Licząca tylko 300 tysięcy mieszkańców wyspa posiada więcej pisarzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

 

Polska gościem honorowym Targów we Lwowie

Od 12 do 15 września odbywać się będzie Forum Wydawców we Lwowie, najważniejsze targi książki na Ukrainie, których honorowym gościem będzie Polska. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny program prezentacji i zaprosiliśmy wielu wybitnych polskich autorów.

 

Europejska Noc Literatury

Wydarzenia

Jedna noc - wiele doświadczeń. To motto Europejskiej Nocy Literatury, międzynarodowego projektu, w ramach którego różne miasta europejskie na jedną noc zamieniają się w stolice literatury. Partnerami w tym niezwykłym projekcie są: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Wilno, Praga i Wrocław. We Wrocławiu Noc Literatury odbędzie się 21 września.

 

Najlepiej zarabiający pisarze

Wydarzenia

Listę najlepiej zarabiających pisarzy na świecie od lat okupują Danielle Steel, autorka romansów i Stephen King. Jaki jest sekret tak gigantycznego sukcesu? Na pewno trzeba się wpisać w najbardziej popularne gatunki literatury, ale i to nie daje gwarancji.

 

Pisarze marzą o sławie

Dobre recenzje i festiwale literackie to elementy niezbędne dla promocji książki, jednak nic tak nie napędza sprzedaży jak opinie przekazywane z ust do ust. Dzięki poczcie pantoflowej zaistnieli tacy autorzy jak Dan Brown i J.K. Rowling. Nic więc dziwnego, że wydawcy marzą o tym, by o ich produktach się mówiło.

 

Oto najlepiej zarabiający pisarze świata

Amerykański dwutygodnik "Forbes" opublikował listę pisarzy, którzy w 2011 roku zarobili najwięcej. Kto znalazł się na pierwszym miejscu? Wcale nie J.K. Rowling, ani nie głośna ostatnio autorka "50 twarzy Greya".

 

Pisarze na lato!

Prezentujemy komunikat Instytutu Książki i listę szczęśliwców, którzy dostaną koszulki z podobiznami swoich ulubionych pisarzy!

 

"Nie przeżyjesz za pieniądze z pisania"

Wydawnictwa

Podobno jesteśmy - obok Irlandii - jedną z dwóch potęg poetyckich na świecie. Tylko gdy zestawimy irlandzkich i polskich pisarzy, to okaże się, że my jesteśmy kaskaderami literatury! Zaledwie kilkunastu literatów w Polsce jest w stanie żyć z pisania. Inni muszą włożyć żebracze szaty...   [Dedykuję ten tekst Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu]

 

Pisarze na lato/a

Szanowni Państwo, z przyjemnością prezentujemy nowy projekt Instytutu Książki – limitowaną serię t-shirtów z portretami polskich pisarzy, bo literatura to nie tylko słowa.

 

Wojciech Giełżyński gościem Radio Cafe

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Oficyna Wydawnicza VOLUMEN zapraszają kolejne spotkanie w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café), w cyklu "Literatura i pisarze" pt. "Pół świata - moje!"

 

Janusz Krasiński i Iwona Smolka gośćmi Stowarzyszenia RWE

towarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na kolejne spotkanie w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café), w cyklu "Literatura i pisarze" pt. "Napisz to, Krasiński!" - czyli rzeczywistość odkrywana na nowo".

 

Paulo Coelho i piraci

Gazeta.pl przytoczyła w jednym z artykułów wypowiedź Paulo Coelho na temat pirackich wersji jego książek, którą pisarz umieścił na swoim blogu. Autor szeregu bestsellerów opisuje nowopowstały serwis The Pirate Bay, który został założony przez szwedzką organizację anty copyright Piratbyrån.

 

Pisarze i pisarki wreszcie na wolności!

"Wolni pisarze. Wolne pisarki" to akcja społeczna popularyzująca wiedzę o dostępności literatury w domenie publicznej. Organizatorem akcji jest Fundacja Liternet.

 

15. Targi Książki w Krakowie - goście targów

Wydarzenia

Oprócz bogatej oferty książkowej, Krakowskie Targi Książki stwarzają niepowtarzalną okazję spotkania się z naszymi ulubionymi pisarzami. I tym razem nie zabraknie atrakcyjnych twórców:

 

Spotkanie z autorami książki "Jak zostać pisarzem"

Serdecznie zapraszamy na: Spotkanie z autorami podręcznika „Jak zostać pisarzem” Oficjalna premiera podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania    

 

Pisarze wobec października

W tym roku przypada 55. rocznica polskiego października. Zapraszamy na cykl audycji poświęconych postawom literatów wobec zmieniającej się rzeczywistości.

 

"Pisarze i czasopisma literackie. Programy, tematy, wartości”

W programie imprezy sympozjum z udziałem Michała Jagiełły, Sergiusza Sterny-Wachowiaka, Anny Nasiłowskiej i Marcina Orlińskiego oraz debata panelowa.

 

Wystawa: Herlinde Koelbl „Zadomowieni w pisaniu – pisarze przy pracy. Fotografie i rozmowy.“

Instytut im Goethego i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66 – Galeria pod Wielkim Świetlikiem zaprasza na wystawę fotografii Herlinde Koelbl zatytułowanej „Zadomowieni w pisaniu – pisarze przy pracy. Fotografie i rozmowy.“

 

Najlepiej zarabiający pisarze świata

Pisanie książek wciąż może być bardzo zyskownym zajęciem, pod warunkiem, że napisało się bestseller. I to najlepiej po angielsku.

 

Polscy autorzy w Edynburgu

Instytut Kultury Polskiej zaprasza na spotkania z Olgą Tokarczuk, Michałem Witkowskim, Matthew Kelly oraz Michałem i Joanną Rusinkami, które odbędą się podczas festiwalu literackiego Edinburgh International Book Festival (14-30 sierpnia 2010).

 

"Następcy" Mankella

Skandynawscy autorzy literatury kryminalnej podbili praktycznie rynki wydawnicze świata. Nazwiska Menkella, Larssona, Therona znane są ponad 80 milionom ich zagorzałych czytelników na całym globie. Ale mają już swoich markowych następców.

 

Polscy pisarze zdobywają Edynburg

Instytut Kultury Polskiej zaprasza na spotkania z Olgą Tokarczuk, Michałem Witkowskim, Matthew Kelly oraz Michałem i Joanną Rusinkami, które odbędą się podczas festiwalu literackiego Edinburgh International Book Festival (14-30 sierpnia 2010).

 

Pisarz i filmowiec z jednej są parafii? Piątek nie daje złudzeń

Wydarzenia

Jak łatwo się domyślić, felieton pod tym tytułem poświęcony będzie impresjom z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na który zostałem zaproszony razem z pięćdziesięcioma innymi kolegami pisarzami. Organizatorzy zwabili nas do luksusowych hoteli, wozili lexusami i karmili sino-nakrapianymi parówkami cielęcymi. Dlaczego? Hipotez było kilka.

 

Sztuka częściowo napisana przez Szekspira

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka "Podwójna nieprawda" (ang. Double Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.  

 

Graz funduje stypendia dla pisarzy

Nagrody

Miasto Graz co roku przyznaje stypendium dla pisarzy. Do 31 marca można składać wnioski o stypendium na okres od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2011. Miasto gwarantuje zakwaterowanie w Cerrini-Schloessl oraz miesięczne honorarium w wysokości 1100 Euro.

 

Otwarcie wystawy poświęconej literackiej Rosji XIX/XX w.

Biblioteki

W imieniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszamy na otwarcie wystawy: „A bogowie grają w kości…” - o perypetiach literackiej Rosji końca XIX i XX wieku.

 

Wywiad: Każdemu wolno pisać

Wydawnictwa

Z Januszem Wolniakiem z platformy internetowej UniBook rozmawia Portal Księgarski.

 

Autorzy szwedzkich kryminałów podbili Europę

Wydarzenia

Stieg Larsson, autor trylogii Millennium, sprzedanej w ponad 26 mln egzemplarzy na całym świecie, był najlepiej sprzedającym się powieściopisarzem w Europie w 2009 r. Wyprzedził Stephanie Meyer (seria "Zmierzch") oraz Dana Browna ("Zagubiony symbol").

 

Audycja poświęcona książce "Trzy baśne" G. Flauberta

Zapraszamy Państwa do słuchania programu Romana Kurkiewicza pod tytułem: "Program o książkach i czytaniu".

 

Wydawnictwo Sic! na 13. Targach Książki w Krakowie

Wydarzenia

Stoisko wydawnictwa Si! - B79! A na nim wszystkie książki z 20% rabatem. W trakcie Targów w sobotę 7 listopada odbędzie się premiera nowego tytułu z serii "Wielcy pisarze w nowych przekładach". Będzie to "Ojciec Sergiusz" Lwa Tołstoja w przekładzie i z komentarzami Ryszarda Przybylskiego.

 

"Trzy baśnie" Gustave Flauberta - już w księgarniach!

Zapowiedzi

Najnowsza książka z serii "Wielcy pisarze w nowych przekładach"- Trzy baśnie Gustave Flauberta w przekładzie Renaty Lis i Jarosława Marka Rymkiewicza - już w księgarniach!

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.