RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Matras odpowiada na zarzuty Gazety Wyborczej

Spółka Matras S.A. odpowiada na teksty Gazety Wyborczej z czerwca br.

 

Instytut Mikołowski poleca: Ashur Etwebi, „Znikające łodzie" (wybór wierszy)

Nowości

Ashur Etwebi, autor opublikowanego przez Instytut Mikołowski tomu wierszy pt. „Znikające łodzie" (wybór wierszy) będzie gościem tegorocznego Festiwalu im. Miłosza.

 

Gazeta Pisarzy

23 kwietnia „Wyborcza” zamieni się na jeden dzień w „Gazetę Pisarzy”. W tym roku kwietniowy Światowy Dzień Książki, ustanowiony w rocznicę śmierci Szekspira i Cervantesa, Wrocław jako Europejska Stolica Kultury będzie obchodził wyjątkowo - na rok stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Wśród wydarzeń są m.in. otwarcie Muzeum Pana Tadeusza czy specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, ale gwoździem programu będzie „Gazeta Pisarzy”.

 

W przygotowaniu nowy wybór wierszy Adama Zagajewskiego

Zapowiedzi

Drodzy Państwo, trwają już ostatnie prace nad przygotowaniem nowego, polsko-angielskiego wyboru wierszy Adama Zagajewskiego. Autorką tłumaczeń na angielski jest Clare Cavanagh. Premierę książki planujemy na kwiecień.

 

MEN przygotowało poradnik dla rodziców sześcio- i siedmiolatków

Wydarzenia

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”. Jest on od środy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji.

 

Recezja: Ralph Waldo Emerson, „Wybór pism filozoficznych"

Recenzje

Ralph Waldo Emerson mimo że nie stworzył spójnej filozofii, to wywarł jednak duży wpływ i odcisnął piętno na swoich czasach. Adam Mickiewicz nazywał go „amerykańskim Sokratesem". Cieszył się przez lata sporym zainteresowaniem, szczególnie jego idee egalitaryzmu, idealizmu i realizmu. Świadczy o tym również to wznowienie jego pism filozoficznych przez wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Finał Nagrody Alchemika zbliża się wielkimi krokami!

Wydawnictwa

Finał Nagrody Alchemika zbliża się wielkimi krokami! W 20. rocznicę polskiego wydania Alchemika Paula Coelho wydawnictwo Drzewo Babel postanowiło ufundować nagrodę w wysokości 20 000 zł dla człowieka, który podobnie jak Santiago, bohater powieści, miał odwagę sięgnąć po swoje marzenia.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona dziewiąta

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

„Paszkwil Wyborczej” – trzecie wydanie głośnej książki Leszka Żebrowskiego

Nowości

Nakładem Wydawnictwa Capital 4 sierpnia 2015 r. na rynku księgarskim ukaże się trzecie wydanie książki historyka i publicysty Leszka Żebrowskiego. Jest to wznowienie pozycji, która została wydana w 1995 roku – wydanie poszerzone i uzupełnione o dokumenty i źródła, do których dotarł autor w ciągu 18 lat od pierwszego wydania.  

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona trzecia

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona pierwsza

Wydarzenia

Instytut Książki nie zwalnia tempa również latem i oddaje się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywraca do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury. W ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja″ zachęca do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – które w ciągu roku giną w powodzi nowszych tytułów.

 

Powstaje ranking „100 książek, które trzeba przeczytać”. Ludzie kultury już wybrali, teraz czas na internautów

Wydarzenia

Pisarze i dziennikarze wybrali sto książek, które każdy powinien przeczytać. Na liście znalazły się powieści, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci oraz dla dorosłych czytelników. Teraz czas na internautów – mogą oni głosować na pozycje z listy lub dodawać własne propozycje. W ten sposób powstanie ranking „100 książek, które trzeba przeczytać”.

 

Klasyka: Reaktywacja

Wydarzenia

Tego lata Instytut Książki pragnie zachęcić księgarzy do promowania, a czytelników do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – nawet jeśli dotąd szerzej nieznanych.

 

Sprostowanie Redakcji Biura Literackiego

Wydawnictwa

Publikujemy sprostowanie w sprawie artykułu Doroty Oczak z Gazety Wyborczej Wrocław o Porcie Literackim "Wrocław odpływa z Portu. Miasto traci ważny festiwal".

 

Modlimy się ze świętym Janem Pawłem II - Wybór modlitw

Nowości

Modlitwa jest rzeczywiście pierwszym wyrażeniem wewnętrznej potrzeby człowieka, pierwszym warunkiem autentycznej wolności ducha. Kościół modli się i pragnie się modlić, aby móc usłyszeć wewnętrzny głos Ducha Bożego… Modlitwa nadaje sens całemu życiu, w każdym jego momencie i w każdej okoliczności.

 

„Polacy nie gęsi..." - akcja promująca rodzimych autorów!

Od lat panuje w Polsce przekonanie, że zagraniczne jest lepsze od tego co rodzime. Nierzadko to błąd. Do tego wniosku doszła Julita Sobolewska, blogerka i miłośniczka literatury, i chcąc z tym coś zrobić, 9 listopada 2013 powołała do życia akcję Polacy Nie Gęsi i Swoich Autorów Mają.

 

Dlaczego warto czytać książki? Oto 11 powodów!

Wydarzenia

Poprawiają pamięć, rozwijają empatię i... dodają seksapilu. O tym, dlaczego warto sięgać po książki, w środę w magazynie "Tylko Zdrowie" w "Gazecie Wyborczej pisze o tym Irena Cieślińska.    

 

Gazeta Wyborcza" o książce "Pod okupacją. Listy"

Wydawnictwa

Prezentujemy recenzję Marka Beylina zamieszczoną w Gazecie Wyborczej" o książce Pod okupacją. Listy":

 

Simone Moro „Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą: moje prawie niemożliwe marzenie"

Zapowiedzi

Wydawnictwo AGORA poleca fascynującą książkę włoskiego himalaisty Simone Moro pt. „Ośmiotysięczniki zimą czyli opowieść o najbardziej fascynujących i niebezpiecznych wyprawach":  

 

Warto przeczytać: wywiad z Mario Vargasem Llosą: Wolność i demokracja niszczą inteligencję

Wydarzenia

Cywilizacja, kultura i postęp to kruchy film, który może łatwo prysnąć. Pobudka! Z Mario Vargasem Llosą rozmawia Maciej Stasiński

 

Nowa powieść Davida Webera

Zapowiedzi

Chciałbym dzisiaj zarekomendować „Wybór wojowniczki" Davida Webera. To kolejny po dłuższej przerwie tom cyklu pełnej rozmachu epickiej fantasy „Przygody Bahzella Bahnaksona” (Przysięga Mieczy, Zaprzysiężony Bogu Wojny, Przysięga Wietrznego Jeźdźca). W księgarniach 21 października.

 

Wybory Literackie 2014

Wydarzenia

Do 24 maja, do godz. 24:00 możecie zgłaszać swoich kandydatów do pierwszych Wyborów Literackich! Kto jest/był największym pisarzem/poetą przekonamy się już w niedzielę. Nim jednak 25 maja oddacie swoje głosy, zgłoście nazwiska artystów, którzy powinni się znaleźć na liście kandydatów.

 

Wybrano współautorkę podręcznika dla pierwszoklasistów

Wydawnictwa

Lidia Wollman – doktor nauk humanistycznych, ekspert w zakresie nauczania początkowego, autorka kilkudziesięciu publikacji dla uczniów i nauczycieli – jest współautorką przygotowywanego darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów.

 

Książki W.A.B. na liście 25 Najlepszych Książek 2013 wg Gazety Wyborczej

Nowości

Kilka tytułów wydawnictwa W.A.B. na liście 25 Najlepszych Książek 2013 roku według Gazety Wyborczej:    

 

Nowość Austerii: "Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy". Wybór wierszy Cesare Pavese

Nowości

Krakowskie wydawnictwo Austeria opublikowało klasyczny zbiór wierszy Cesare Pavese w dwujęzycznej edycji: "Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy. Verrà la morte e avrà i tuoi occhi. Wybór wierszy. Poesie scelte':

 

„Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny”. Spotkanie z Markiem Pernalem

Księgarnie

Księgarnia Czuły Barbarzyńca ma przyjemność zaprosić na spotkanie z Markiem Pernalem, autorem książki „Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny”, które w naszej powiślańskiej księgarni odbędzie się w środę 25 września 2013 r. o godz. 19:00.

 

Umowy na szkole podręczniki pod kontrolą

Prawo

Kuratorzy oświaty we wrześniu i październiku przeprowadzą kontrole w zakresie wyboru podręczników przez nauczycieli - poinformował resort edukacji. Zapowiedziana kontrola ma związek z umowami zawieranymi pomiędzy szkołami a wydawcami.

 

"Mój śpiewnik powstańczy" z Gazetą Wyborczą

Nowości

1 sierpnia 2013 roku razem ze stołecznym wydaniem Gazety Wyborczej" ukaże się Mój śpiewnik powstańczy. Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI".

 

Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim - Gazeta Wyborcza a Powstanie Warszawskie

Wydarzenia

Wydawnictwo Capital oraz Stowarzyszenie KoLiber serdecznie zapraszają na spotkanie z historykiem i publicystą Leszkiem Żebrowskim na temat: "Gazeta Wyborcza a Powstanie Warszawskie". Spotkanie odbędzie się 30 lipca (wtorek), o godz. 18:00 w Domu Dziennikarza ul. Foksal 3/5 w Warszawie a poprowadzi je Tadeusz Płużański.

 

Zapowiedź wydawnictwa Capital Book - "Paszkwil Wyborczej Leszek Żebrowski

Zapowiedzi

Nakładem wydawnictwa Capital Book 31 lipca na rynku księgarskim pojawi się najnowsza książka historyka i  publicysty Leszka Żebrowskiego pt. "Paszkwil Wyborczej".

 

Rozmowa z Matteo Collurą w Gazecie Wyborczej

Nowości

Zeszyty Literackie polecają Państwa uwadze rozmowę z Matteo Collurą opublikowaną w "Gazecie Wyborczej":

 

Książki, których nie można przeoczyć 3 lipca - premiery Grupy Wydawniczej Foksal

Nowości

Nowości wydawnictw: Buchmann, W.A.B. oraz Wilga. Książki, których nie można przeoczyć w pierwszym tygodniu lipca!    

 

Skontrolują wybór podręczników w szkołach -Szumilas o nieprawidłowościach przy wyborze podręczników przez szkoły

Prawo

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas odnosząc się do nieprawidłowości związanych z wyborem podręczników w szkołach woj. śląskiego zaapelowała podczas swojej wizyty w Katowicach, by sprawie w skali całego kraju przyjrzały się samorządy terytorialne.

 

Recenzja: "Jak błądzić skutecznie" Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską

Recenzje

Wywiady rzeki sprzyjają i głębokiej refleksji i pewnemu tonowi życiowego unisono, w którym staramy się jeszcze nie stawiać ostatniej gamy, ale już czujemy, że to może być jedna z końcowych harmonijnych kadencji.

 

Apel w sprawie podręczników

Wydarzenia

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas odnosząc się do nieprawidłowości związanych z wyborem podręczników w szkołach woj. śląskiego zaapelowała podczas swojej wizyty w Katowicach, by sprawie przyjrzały się samorządy terytorialne.

 

"Gazeta Wyborcza" o "Twarzach" Wojciecha Karpińskiego

Wydawnictwa

W "Gazecie Wyborczej" (3 I 2013) Magdalena Grochowska pisze o książce Wojciecha Karpińskiego "Twarze":

 

Renata Lis o Buninie w "Plusie-Minusie"- dodatku do "Rzeczypospolitej"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Z przyjemnością informujemy, że wsylwestrowo-noworocznym wydaniu dodatku do "Rzeczpospolitej" "Plus-Minus" ukazał się szkic Renaty Lis "Dwa zegarki Iwana Bunina", w którym przedstawiony został przygotowany przez nią zbiór próz Bunina pt. "Późna godzina.

 

Tytuły W.A.B. wśród najlepszych książek 2012 roku!

Wydarzenia

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że w rankingu Gazety Wyborczej, wśród 25 najlepszych książek 2012 roku, znalazło się aż 6 tytułów Wydawnictwa W.A.B.    

 

Takiej dyskusji jeszcze nie było - cała Polska rozmawia o książce J.K. Rowling

Wydawnictwa

Za kilka dni odbędzie się największa literacka dyskusja w historii. W Dyskusyjnych Klubach Książki w całej Polsce jednego dnia o tej samej porze będziemy rozmawiać o Trafnym wyborze - pierwszej powieści J.K. Rowling dla dorosłych.

 

"Trafny wybór" - pierwsza powieść J.K. Rowling dla dorosłych!

Nowości

Firma Księgarska Olesiejuk poleca Państwa uwadze najnowszą bestsellerową książkę autorstwa Joanne K. Rowling zatytułowaną "Trafny wybór"

 

Joy Sorman laureatką Nagrody Lista Goncourtów: polski wybór 2012

Wydarzenia

Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie informuje, iż po raz piętnasty jury składające się ze studentów reprezentujących dziesięć uniwersytetów z całej Polski spotkało się 27 października w siedzibie Instytutu aby obradować nad wyborem laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” 2012.

 

Rowling porusza i prowokuje/ "Trafny wybór" światowym bestsellerem

Zapowiedzi

Powoli zbliża się polska premiera najnowszej książki J.K. Rowling Trafny wybór, jej pierwszej powieści dla dorosłych.

 

Mamy 12 tys. zł na książki do bibliotek. Kto da więcej? - akcja Gazety Wyborczej"

Wydawnictwa

Uwaga, wydawnictwa i hurtownie! Mamy do wydania 12 tysięcy złotych na książki do szkolnych bibliotek. Kupimy tam, gdzie będzie najtaniej. Od dziś czekamy na oferty.    

 

Lektury z opracowaniami i ćwiczeniami - idealna oferta na nowy rok szkolny!

Wydawnictwa

Wydawnictwo Olesiejuk do swojej bogatej około podręcznikowej oferty tytułowej dodało wybór lektur z opracowaniami i ćwiczeniami:

 

Julia Hartwig o "Cyprysach i topolach" Marka Zagańczyka

W „Gazecie Wyborczej” (4-5 VIII 2012) Julia Hartwig ogłosiła szkic „Radosna samotność podróżowania" poświęcony książce Marka Zagańczyka „Cyprysy i topole”:

 

Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku

Wydawnictwa

Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Spotkanie z książką 5 lipca 2012 (czwartek), godz. 18.00 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

 

Gazeta Wyborcza o nowym numerze Zeszytów Literackich

Wydawnictwa

W "Gazecie Wyborczej" (26 VI 2012) Juliusz Kurkiewicz pisze o nowym numerze "Zeszytów Literackich" (nr 118).

 

Nowość Iskier: Janusz Korczak. Fotobiografia

Nowości

Historia życia wybitnego polskiego pedagoga, pisarza, lekarza, światowej sławy prekursora działań na rzecz praw dziecka. Opowiedziana za pomocą fotografii opatrzonych cytatami z jego dzieł (w języku polskim i angielskim) sprawia wrażenie swoistej autobiografii.

 

Poezja Siwczyka w Słowenii

Wydarzenia

20 czerwca na międzynarodowym festiwalu poetyckim Lirikonfest w Velenje będzie miał premierę wybór wierszy Krzysztofa Siwczyka "Nadmiar widzenia" w przekładzie Marleny Grudy i Klemena Piska.

 

Tadeusz Konwicki Człowiekiem Roku

Tadeusz Konwicki, wybitny polski pisarz i reżyser, otrzymał w piątek tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał ten tytuł, przyznawany przez "Gazetę Wyborczą" od 1999 roku.

 

Najpiękniejsze książki roku

Nagrody

Tytuły sześciu książek nagrodzonych w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku zostały ogłoszone w piątek, drugiego dnia III Warszawskich Targów Książki. W połowie z ośmiu kategorii konkursowych jury zdecydowało się nie przyznawać w tym roku nagród.

 

Onyx BOOX X61E: wersja specjalna wypełniona e-książkami

Wydawnictwa

W piątek rusza kolejna akcja Vobis Digital i Gazety Wyborczej: tym razem do kupienia w obniżonej cenie (499 zł) będzie uniwersalny e-reader Onyx BOOX X61E, a w komplecie znajdziemy doskonałą książkę Ryszarda Kapuścińskiego i 400 innych literackich pozycji.

 

Czytnik książek oraz e-książka Kapuścińskiego z Gazetą Wyborczą

Wydawnictwa

Gazeta Wyborcza we współpracy z siecią Vobis organizuje kolejną akcję kuponową, w ramach której czytelnicy będą mogli kupić w promocyjnej cenie czytnik książek elektronicznych Onyx z książką Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Musiało boleć...

Popularne powiedzonko mówi, że racja jest jak dupa – każdy ma swoją. Od siebie dodałbym jeszcze, że współczesne media są jak racja, co po raz kolejny uświadomiła debata wokół protestów przeciwko ratyfikacji przez Polskę ACTA.

 

Lista Bestsellerów Gazety Wyborczej

Miło nam poinformować i mieniu wydawnictwa MUZA, że na liście "Bestsellerów Gazety Wyborczej" za rok 2011 znalazły 3 książki Carlosa Ruiza Zafona:

 

Książki "Komputer dla seniora" z "Gazetą Wyborczą"

Wydawnictwa

"Gazeta Wyborcza" (Agora) przygotowała książki do nauki obsługi komputera i korzystania z najpopularniejszych programów. Wydania "Komputer dla seniora" będą dostępne 31 stycznia i 1 lutego br.

 

Zapowiedzi najbliższych premier wydawnictwa BOSZ

Zapowiedzi

Miło mi poinformować w imieniu Wydawcy, że w najbliższym czasie swoje premiery będą miały dwie publikacje Wydawnictwa BOSZ – „Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” oraz „Polska w starej fotografii”

 

Ranking e-sklepów 2011. Które najlepsze?

Internet

Polacy coraz częściej robią zakupy w internecie. Money.pl po raz szósty, w tym roku z Gazetą Wyborczą i serwisem wyborcza.biz, wziął pod lupę ponad 100 największych i najpopularniejszych sklepów internetowych. Jakie e-sklepy okazały się najlepsze?

 
 

Grażyna Szarszewska Prezesem Polskiej Izby Książki

Wydarzenia

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Polskiej Izby Książki na 15. Tragach Książki w Krakowie dokonano wyboru nowego Prezesa PIK. Została nim p. Grażyna Szarszewska.

 

Lista Gocourtów - polski wybór

Sorj Chalandon za "Retour a Killybegs (Powrót do Killybegs) został wczoraj laureatem 14. edycji nagrody Lista Goncourtów: polski wybór.

 

Lista Goncourtów: polski wybór

Nagrody

Instytut Francuski w Krakowie we współpracy z Targami Książki w Krakowie, wydawnictwem W.A.B. i Festiwalem Conrada organizuje, dzięki wsparciu Akademii Goncourtów, czternastą edycję nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór”.

 

"Pokuta" - gamebook dla dorosłych

4 października miała miejsce premiera najnowszego gamebooka, czyli interaktywnej książki, w której czytelnik bierze aktywny udział w kształtowaniu akcji, autorstwa Beniamina Muszyńskiego. Najnowsza publikacja Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru ukazała się w formatach przeznaczonych dla czytników elektronicznych

 

Siedlecka, Izdebski,Bodnar, Kowalczyk: Nowela ustawy o informacji publicznej. Czyli (nie)smak polskiej demokracji (nie)obywatelskiej

Szanowni Państwo, …a jednak Prezydent RP podpisał. Kampania wyborcza z licytacją na obietnice oraz setki gadających głów nie mogą nam przesłonić spraw fundamentalnych.

 

Biblia Afryki", "elementarz kontynentu". Książka Kapuścińskiego wznowiona po 40 latach

Nowości

Aż 40 lat musieli czekać afrykaniści, ale i miłośnicy literatury o Czarnym Lądzie na wznowienie jednej z pierwszych "afrykańskich" książek Ryszarda Kapuścińskiego. Zbierająca teksty z lat 60. "Gdyby cała Afryka", opisująca pełen nadziei kontynent tuż po "roku niepodległości Afryki" nareszcie znów trafi do rąk czytelników.

 

Od dziś w Gazecie finałowa siódemka Nike!

Nagrody

Dziś Gazeta Wyborcza zaczyna prezentację siódemki finalistów Nagrody Literackiej Nike 2011. Po raz pierwszy organizatorzy nie ujawnią od razu wszystkich tytułów książek, które mają szansę na zwycięstwo, ale przez siedem kolejnych dni będą ogłaszać po jednym.

 

Nowe Bajki dla Dzieci... autorstwa Maliny Prześlugi

Nowości

Poznańskie Centrum Sztuki Dziecka poleca Państwu wybór bajek autorstwa Maliny Prześlugi zatytułowany "Nowe Bajki dla Dzieci".

 

Nieuleczalni książkomaniacy. Jak czytają torunianie

Astronom bez czytania nie może zasnąć, szefowej festiwalu z kolei książki spędzają sen z powiek. Filmowiec zbiera dedykacje, a społecznik śledzi ewolucję autorskiej myśli. Znani torunianie opowiadają "Gazecie" o swoich czytelniczych fascynacjach, zwyczajach i nałogach.  

 

"Książki" - nowy magazyn "Gazety Wyborczej"

Wydawnictwa

Książki. Magazyn do czytania - to nowy tytuł, który właśnie pojawił się kioskach. Jest to specjalny magazyn Gazety Wyborczej w całości poświęcony literaturze i dostępny tylko w formie drukowanej. Z kolei w Gazecie Wyborczej, dzienniku Metro i Radiu TOK FM trwa akcja "Czytamy w Polsce".

 

Czytamy w Polsce

W poniedziałek rusza akcja "Gazety Wyborczej", Radia TOK FM i "Metra" Jak piszą Organizatorzy we wstępie: "Nie chcemy nikogo pouczać. Ani mówić jak mają żyć. Ale martwimy się tym, że Polacy czytają coraz mniej. Jeśli to się nie zmieni, to nam wszystkim będzie wiodło się coraz gorzej. Czas na czytelnicze przebudzenie".

 

Gazeta.pl z nowym serwisem o kulturze

Informacje ze świata kultury, filmu, muzyki i literatury, a także opisy zjawisk nowoczesnej sztuki oraz trendy z dziedzin sztuk wizualnych, designu i kultury miejskiej - to oferta serwisu Kultura.Gazeta.pl.

 

Apel SDP do Agory i Rymkiewicza o polubowne zakończenie sporu

Wydawca "Gazety Wyborczej" zaciągnął Jarosława Marka Rymkiewicza do sądu. Agora uznała, że słowa poety pod adresem redaktorów są obraźliwe. Ale Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich mówi krótko: "Sąd nie jest od tego".

 

Rilke, Thurn und Taxis, Wiedemann i innni

austriackie forum kultury w Warszawie i Wydawnictwo Sic! zapraszają na prezentację książek "Reiner Maria Rilke. Druga strona natury. Eseje, listy i pisma o sztuce" Przekład, wybór tekstów i komentarze: Tomasz Ososiński (Wyd. Sic!, 2010)

 

Płyta z listami Chopina ukaże się w marcu

Zapowiedzi

Płyta zawierająca wybór listów Fryderyka Chopina pisanych przez kompozytora w różnych okresach jego życia ukaże się w marcu. Listy czyta Zbigniew Zamachowski. Wydawnictwo wzbogacone będzie rysunkami Józefa Wilkonia i opatrzone wstępem Ernesta Brylla.

 

Ważna książka: Dariusz Jarosz - Dzieje książki w Polsce 1944-1989. Wybór źródeł

Nowości

Prezentujemy Państwu opracowanie Dariusza Jarosza dotyczące wypisów dokumentów źródłowych dotyczących instytucjonalnych losów książki w Polsce w latach "1944-1989".

 

Zapraszamy na promocję książki Janusza Jaremowicza

Zachęta oraz Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej zapraszają na promocje książki Janusza Jaremowicza "Z galerii sensów. Wybór tekstów o sztuce".    

 

Odpowiedź Zarządu Wydawnictwa W.A.B. na tekst opublikowany na łamach Gazety Wyborczej

Wydawnictwa

W związku z opublikowaniem w dniu 07 grudnia 2010 roku na łamach Gazety Wyborczej artykułu pod tytułem "Stasińska nie do zmarnowania" autorstwa Piotra Pacewicza, zarząd wydawnictwa przesłał do redakcji w/w gazety sprostowanie, którego treść udostępniamy Państwu poniżej.    

 

Powstanie nagroda dziennikarska im. Krystyny Bochenek

Sejmik woj. śląskiego jednogłośnie poparł w środę inicjatywę ustanowienia Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego i Nagrody im. Krystyny Bochenek. Przedsięwzięcie ma upamiętnić tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu i promować region.

 

Michel Houellebecq laureatem nagrody "Listy Goncourtów: polski wybór"

Michel Houellebecq - kontrowersyjny francuski pisarz, autor powieści "La carte et le territoire" (Mapy i terytorium) został laureatem tegorocznej XIII edycji nagrody "Lista Goncourtów: polski wybór".

 

Książka za książkę na 14 Targach Ksiązki w Krakowie

Wydarzenia

Już po raz piąty ruszyła wielka zbiórka książek dla krakowskich bibliotek. Podczas 14. Targów Książki każdy, kto wesprze naszą akcję otrzyma rabat na nowe tytuły u kilkudziesięciu targowych wystawców.

 

"Dzieła zebrane" Leszka Kołakowskiego w wydawnictwie ZNAK

Nowości

Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK poleca uwadze wszystkich dociekliwych czytelników nową serię książek prof. Kołakowskiego, pod redakcją Zbigniewa Mentzla.

 

Finałowa siódemka Nike

W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" ogłoszono finalistów nagrody Nike. Spośród dwudziestu książek nominowanych w maju do nagrody, wyłoniono finałową siódemkę, na którą składają się trzy tomiki poetyckie, reportaż, zbiór opowiadań i biografia.

 

"Tam" - nowość wydawnictwa WAM

Nowości

Krakowskie wydawnictwo WAM poleca poszukiwaczom ciekawej, ambitnej literatury wybór opowiadań Idy Huberman pt. "Tam".

 

Atlas ptaków z Wyborczą

Nowości

We wtorek i środę, 3 i 4 sierpnia br. z Gazetą Wyborczą będzie można kupić ilustrowany "Atlas ptaków".

 

M.Samozwaniec z wyborem wierszy M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Nowości

Podstawą tego unikatowego, bo siostrzanego wyboru wierszy, jest list Magdaleny Samozwaniec do stryjecznej siostry Anny Kruczkiewicz, w którym pisarka wymienia – na prośbę kuzynki – trzydzieści osiem tytułów ulubionych wierszy starszej siostry.

 
 

Nowe władze Izby Księgarstwa Polskiego

W piątek na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Izby Księgarstwa Polskiego wybrano, po udzieleniu absolutorium dla ustępującego Zarządu - nowy skład władz IKP.

 

PIK-owe wybory II

Cztery lata temu na prezesa Polskiej Izby Książki wybrano dr. Piotra Marciszuka właściciela wydawnictwa edukacyjnego Stentor. Była to burzliwa kadencja, która zaczęła się od walki z Giertychowską podręcznikową „reformą”, a która de facto zamiast skłócić ze sobą wydawców, księgarzy i dystrybutorów zaowocowała konsolidacją środowiskową.

 

Polityka dźwignią handlu - dla księgarni

Rynek zagraniczny

Czy 20 czerwca w Polsce dojdzie do zmiany? Czy będziemy mieli swoje „change” a la Obama? Rodzime „Yes, we can?”? Co, prócz zwycięzcy, wyłonią tegoroczne wybory prezydenckie? Nie, o tych rzeczach (na szczęście?) nie będziemy tu mówić. Nie zamierzamy uprawiać politycznego science fiction. Skupimy się na tym, co wokół: czyli co pojedynek „Komorowski kontra Kaczyński”, starcie kolosów na glinianych nogach, może zmienić w Polsce... księgarskiej.

 

"Lektury szkolne” ponownie w kolekcji „Gazety Wyborczej”

Wokół książek

20 filmowych adaptacji dzieł literatury na płytach DVD wraz z omówieniami książek znajdzie się w kolekcji „Lektury szkolne”, która już drugi raz ukaże się ramach Biblioteki Gazety Wyborczej (Agora SA).

 

Nagroda za reportaż literacki

Konkursy

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju tego roku

 

"Wielcy filozofowie" - nowa kolekcja Agory i PWN

Zapowiedzi

Agora i Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowały kolekcję pt. "Wielcy filozofowie", na którą składają się wybitne dzieła najważniejszych myślicieli od czasów starożytnych po wiek XX. Pierwszy tom - "Zachęta do filozofii" oraz "Fizyka" Arystotelesa - ukaże się 28 stycznia br.

 

Już w sprzedaży wznowienie znakomitej książki Mileny Jesenskiej

Prezentacje

Już w sprzedaży wznowienie znakomitej książki Mileny Jesenskiej: "Ponad nasze siły. Czesi, Żydzi i Niemcy. Wybór publicystyki z lat 1937-1939".

 

Delphine de Vigan lauretką nagrody "Lista Goncourtów - polski wybór 2009"

Wydarzenia

Delphine de Vigan autorka książki "Podziemne godziny" ("Les heures souterraines") została laureatką tegorocznej edycji nagrody polskich studentów "Lista Goncourtów - polski wybór 2008". Werdykt ogłoszono w sobotę podczas 13.Targów Książki w Krakowie.

 

Pamuk, zapisz to wszystko! - rozmowa "Gazety Wyborczej"

Wydarzenia

Redakcja "Gazety Wyborczej" rozmawia z Orhanem Pamukiem laureatem literackiej Nagrody Nobla.

 

Powieść Gwiezdny pył z Wyborczą

Nowości

W najbliższy czwartek, 20 sierpnia, razem z Gazetą Wyborczą będzie można kupić płytę CD z książką "Gwiezdny pył" w formacie mp3.

 

Baśnie i legendy polskie

Recenzje

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wznowiło klasyczny zbiór pięćdziesięciu pięciu Baśni i legend polskich w literackiej interpretacji najznakomitszych naszych pisarzy i poetów .

 

Ryszard Matuszewski - Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka

Recenzje

Jak pisze kokieteryjnie we "Wstępie" Autor recenzowanej przeze mnie książki "Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka" Ryszard Matuszewski: "Wiem, że to żaden słownik ani encyklopedia(...),(...) Za często wyłazi ze mnie stary belfer, czyli nudziarz. A może niewyżyty wspominkarz ? (...). O, ile był dał Mistrzu, pozwolę sobie tak tytułować Ryszarda Matuszewskiego, żeby "zanudzali" mnie w tak interesujący i wciągający sposób Autorzy podobnych...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.