RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

„To książka o poszukiwaniu ojca skonfrontowana z relacjami o nim jego czterech synów" - rozmowa z Jordi Punti autorem „Zagubionych bagaży"

Przedstawiamy rozmowę z Jordi Punti autorem z Katalonii przetłumaczonej na język polski książki „Zagubione bagaże". Książkę opublikowało wydawnictwo Sonia Draga.

 

„Wiedza na temat, co się działo na froncie wschodnim i po jego przejściu jest u moich rodaków znikomy" - rozmowa z Lee Trimble, autorem książki pt. „Ocalić jeńców"

Prezentujemy rozmowę z autorem książki „Ocalić jeńców" Lee Trimblem, który z okazji promocji polskiego tłumaczenia przyjechał z krótką wizytę do Polski.

 
 

„Tą część, kiedy zaczynamy pracę z własnym tekstem możemy nazwać prawdziwą literaturą" - rozmowa z Sarah Lark

Lark urodziła się w 1958 roku. Od wielu lat pracuje jako przewodnik turystyczny. Podczas swoich licznych podróży odkryła Nową Zelandię, która ją tak zafascynowała, że poświęciła się badaniu historii tego obszaru świata, jego obyczajów i folkloru. Wynikiem tych studiów są powieści: W krainie białych obłoków, Pieśń Maorysów, Krzyk Maorysów, Złoto Maorysów, które okazały się ogromnym sukcesem. Sarah Lark to jej pseudonim, naprawdę nazywa się Christiane Gohl. ...

 

„Ja z natury swoich zainteresowań jestem politycznym detektywem"

Prezentujemy rozmowę z utytułowanym azerbejdżańskim autorem kryminałów Czingizem Abdułłajewem. Jego powieści przetłumaczono na trzydzieści jeden języków, a ich łączny nakład przewyższył dwadzieścia osiem milionów egzemplarzy!

 

„Żywioły są dla mnie esencją życia" - rozmowa z Monsem Kallentoftem o jego nowej książce „Ziemna burza"

Prezentujemy rozmowę z Monsem Kallentoftem, o jego nowej książce „Ziemna burza" niedawno opublikowanej przez Dom Wydawniczy REBIS.

 

W sierpniu w Axis Mundi: wywiady Woody Allena pod redakcją Roberta E.Kapsisa

Nowości

Wydawnictwo Axis Mundi znane jest z serii znakomitych książek autobiograficznych i biograficznych poświęconych znanym reżyserom i aktorom. Kolejną zapowiedzią z tej serii jest zbiór wywiadów z Woody Allenem:

 

Konkurs z wydawnictwem Axis Mundi i Woody Allenem

Konkursy

Polecamy Państwu w dniu astronomicznego lata konkurs czytelniczy, którego patronem jest wydawnictwo Axis Mundi znane ze świetnej serii książek autobiograficznych i biograficznych poświęconych znanym aktorom i reżyserom. Najnowszą jest zapowiadany na sierpień zbiór wywiadów z popularnym i cenionym w Polsce Woody Allenem.:

 
 

David Weber, porady dla początkujących pisarzy

Artykuł zawiera kilka porad, których David Weber udzielił początkującym adeptom sztuki pisarskiej podczas tegorocznego Pyrkonu.

 

„Odkrywanie historii to mieszanie w tyglu ludzkich interesów i zachowań" - rozmowa z Jerzym Rostkowskim

Prezentujemy rozmowę z Jerzym Rostkowskim eksploratorem i odkrywcą różnych wojennych tajemnic, ale przede wszystkim historykiem odkrywającym zapomniane epizody II wojny światowej!

 

Zawsze nie ma nigdy

Zapowiedzi

W książce Zawsze nie ma nigdy Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, którego styl i poczucie humoru czytelnicy rozpoznają bez pudła, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym”, wyprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści wybiera sobie często szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym kolejom Pilchowego żywota.  

 

"Ptaki drapieżne", czyli rozmowa o likwidatorze z AK w Klubie Trójki.

Wydarzenia

Mocną, kontrowersyjną książkę „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana ‘Sępa’ Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK”, Michał Nogaś przedstawił niedawno w jednej ze swoich porannych recenzji.

 

„Sztuka jest w stanie nas ocalić. Mnie ocaliła na pewno" - rozmowa z Lechem Majewskim, reżyserem, malarzem, fotografikiem, pisarzem

Wydawnictwa

Portal Księgarski prezentuje rozmowę z Lechem Majewskim związaną z promocją jego nowej powieść „Manhattan Babylon"

 

Romek Pawlak - Starałem się powiązać w mojej książce dwie rzeczy: historię współczesną z historią wunderteamu Górskiego

Portal Księgarski prezentuje rozmowę z Romkiem Pawlakiem autorem niedawno opublikowanej w Domu Wydawniczym REBIS książki pt. „Biało-czerwone marzenia":

 

Rozmowa z Robertem J. Szmidtem i Pawłem Majką - rozpoczęliśmy boom na polską fantastykę

Na tegorocznych targach książki w Krakowie spotkałem na stoisku Domu Wydawniczego REBIS dwóch znamienitych pisarzy: Roberta J.Szmidta i Pawła Majkę. Obaj opublikowali w tym roku w serii s-f swoje książki:

 

Wywiad z Elizabeth Gilbert

Prezentujemy wywiad z Elizabeth Gilbert, autorką bestsellerowej książki "Jedz, módl się, kochaj". Właśnie ukazała się na polskim rynku "Wielka Magia", która ma inspirować do kreatywnego życia.

 

Rozmowa z Bernardem Werberem: Trzeba szukać takich ludzi, którzy powiedzą, przeczytawszy książkę, co im się w niej nie podoba i dlaczego

Redakcja Portalu Księgarskiego przedstawia rozmowę z Bernardem Werberem francuskim pisarzem znanym polskiemu czytelnikowi z dwóch świetnych trylogii mrówczanej: „Imperium mrówek", „Dzień mrówek", „Rewolucja mrówek" oraz trylogii bogów w skład której wchodzą „Szkoła bogów", „Oddech bogów" i „Tajemnica bogów".

 

Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski - „Wojny kobiet" to także nasze wojny

Prezentujemy rozmowę z autorami publikacji „Wojny kobiet" Ewą Ornacką i Piotrem Pytlakowskim. Poprzednia ich książka „Nowy alfabet mafii" cieszyła się dużą popularnością osiągając status bestsellera.

 

Wymagaj niemożliwego. Wywiad z Jurijem Andruchowyczem

W rozmowie z Agnieszką Grzegorzewską ukraiński pisarz opowiedział m.in. o tym, jaka jest rola literatury i pisarzy w wydarzeniach na Majdanie i w wojnie na wschodzie Ukrainy.

 

Rozmowa ze Stefanem Turschmidem: Interesują mnie skomplikowane ludzkie losy zanurzone w historii

Wydawnictwa

Przedstawiamy rozmowę ze Stefanem Türschmidem autorem książki „Mrok i mgła", którą na Warszawskich Tragach Książki przeprowadził Gabriel Leonard Kamiński.

 

Wsłuchać się w samego siebie - rozmowa z Irene Cao

Wydarzenia

Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z Irene Cao autorką bestsellerowej włoskiej trylogii erotycznej: „Widzę cię", „Słyszę cię", „Pragnę cię", której wydawcą jest Sonia Draga:

 

Rozmowa z J.K. Johannsonem o drugiej części mrocznej trylogii Palokaski

Wydarzenia

Rozmowa z J.K. Johannsonem o drugiej części mrocznej trylogii Palokaski. J.K. Johansson – pod tym pseudonimem ukrywają się popularni fińscy autorzy, na co dzień piszący scenariusze filmowe i telewizyjne. To oni tworzą kolejne tomy trylogii Palokaski.

 

Staram się opisywać i przedstawiać świat oczyma postaci, nie zaś opisując wszystko dookoła - rozmowa z Paulem McAuley'em

Wydawnictwa

Prezentujemy wywiad z Paulem MCAuley'em, który przperowadził Gabriel Leonard Kamiński w kawiarni EMPIK na Nowym Świecie w Warszawie.

 

„Prokurator” kulisy najgłośniejszych śledztw ostatnich lat

Zapowiedzi

Kobieta, która nie bała się morderców Kulisy słynnych śledztw. Jak domyśliła się, że znaleziona w rzece czaszka to dowód w nierozwiązanym śledztwie? W jaki sposób zdobywała zaufanie informatorów? Jak przekonała seryjnego mordercę do ujawnienia nieznanej milicji zbrodni? Już jako dwudziestoośmiolatka prowadziła najbardziej skomplikowane dochodzenia. Powierzono jej śledztwo w sprawie Mariusza Trynkiewicza i seryjnego mordercy Henryka Morusia. Badała sprawy łapówek branych przez lekarzy i...

 

„Chciałem przede wszystkim, żeby czytelnik zmęczony po ciężkiej pracy mógł uciec od rzeczywistości" -rozmowa z Félixem J. Palmą autorem cyklu "Trylogia Wiktoriańska"

Wydarzenia

Redaktor Portalu Księgarskiego Gabriel Leonard Kamiński rozmawiał na 6. Warszawskich Tragach Książki z hiszpańskim pisarzem Félixem J. Palmą, autorem poczytnych książek m.in z cyklu „trylogii wiktoriańskiej": „Mapa czasu", „Mapa nieba", „Mapa chaosu".

 

„Jest to książka, która mówi o odkrywaniu świata romskiego, ale także pokazuje ich wojenną tragedię" - rozmowa z Jolantą Drużyńską autorką „Ostatniego taboru"

Wydawnictwa

Zapraszamy Państwa do przeczytania wywiadu z Jolantą Drużyńską, autorką książki „Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania" opublikowaną przez Dom Wydawniczy REBIS:

 

Szymon Hołownia czyta książkę dziennie

Na spotkaniu z czytelnikami we Wrocławiu Szymon Hołownia mówił między innymi o tym, że współczesne chrześcijaństwo powinno polegać na działaniu. Opowiadał o swojej działalności w założonych przez siebie fundacjach: Kasisi i Dobra Fabryka, o sierocińcu w Rwandzie, hospicjum w Kongo oraz o sposobach, w jaki można się efektywnie włączyć w pomoc.

 

Traktować poważnie dziecięcego czytelnika. Rozmowa z Joanną Wachowiak

W rozmowie z Portalem Księgarskim Joanna Wachowiak, autorka m.in. „Kota Kameleona” nominowanego do nagrody Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY opowiedziała o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa oraz o tym, za co lubi spotkania z małymi czytelnikami.

 

Rozmowa z Kevinem Hearne'm: „Szanujmy naszą matkę Ziemię i siebie nawzajem"

Wydawnictwa

Przedstawiamy rozmowę z Kevinem Hearne'm autorem cyklu fantasy Kroniki Żelaznego Druida" publikowanych przez Dom Wydawniczy REBIS

 

Książka napisana przez trzystu czytelników?

Internet

W Światowy Dzień Książki ma miejsce niezwykłe czytelnicze przedsięwzięcie. Serwis lubimyczytać.pl wydaje darmowego ebooka – zbiór 48 wywiadów z autorami przeprowadzonych przez 325 użytkowników serwisu.

 

„Najpierw pojawiło się osiedle" - rozmowa z Dominiką Słowik

Fundacja Libroskop i Portal Księgarski prezentują rozmowę z Dominiką Słowik debiutującą w Społecznym Instytucie Wydawniczym ZNAK świetnie przyjętą książką „Atlas: Doppelganger”.

 

Jakub Żulczyk: Nie jestem od mówienia, jak żyć

Wydawnictwa

O robieniu kariery pisarskiej w Polsce, melodii tekstu oraz o tym, dlaczego nie mówi swoim czytelnikom, jak mają żyć opowiedział Agnieszce Grzegorzewskiej Jakub Żulczyk, autor m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę” (Lampa i Iskra Boża), „Instytutu” (Znak) oraz najnowszej, zbierającej świetne recenzje „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki).

 

Pod koniec pracy nad książką poczułem się obywatelem Breslau

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Richardem Hargreaves'em autorem znakomitej książki „Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945":

 

Sen, który się ziścił

Wydarzenia

Debiutancką książkę "W butach Valerii" opublikowała samodzielnie na Amazonie i podbiła nią serca Hiszpanek. Wydawcy ustawili się w kolejce. Trzydziestoletnia dziś Elísabet Benavent ma na swoim koncie aż siedem wydanych powieści. W Hiszpanii jest objawieniem nurtu chick lit.

 

Jedzenie pomaga... W ten sposób też leczy się stroskane serce

Nowości

Sześciokrotna laureatka nagrody RITA. Autorka poczytnych powieści obyczajowych, w których warstwę obyczajową uzupełniają akcenty kulinarne. Rodzina, zwierzęta i kuchnia – oto dom, w którym czujemy się jak u siebie.

 

Czytanie czyni nas szczęśliwszymi

Wydarzenia

Badania wyraźnie pokazują zależność między czytaniem książek a innymi aktywnościami życiowymi - mówi prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Xiegarnia.pl

 

Łapię każdą chwilę. Wywiad z Ałbeną Grabowską

Wydawnictwa

Autorka kilku powieści, a także książek dla dzieci wydała właśnie drugi tom sagi „Stulecie Winnych”, która opowiada o losach polskiej rodziny na tle historii XX wieku i jest osadzona w Brwinowie, w którym mieszka pisarka.  

 

„Don Kichot umarł i narodził się w Polsce" - rozmowa z Wojciechem Charchalisem i Emilie Pascuale Martínem - cz. II

Wydawnictwa

Prezentujemy drugą część nagrania ze spotkania promującego nowe tłumaczenie przez Wojciecha Charchalisa przygód „Don Kichota z Manczy"” Miguela de Cervantesa:  

 

„Czego możemy się dowiedzieć o Natalii z książki „Przysmaki Ojca Mateusza"

Wydarzenia

Prezentujemy wywiad z Kingą Preis promującą w księgarni Matras im. Henryka Worcella we Wrocławiu książkę pt. „Przysmaki Ojca Mateusza. Kuchnia domowa Natalii" opublikowaną przez wydawnictwo Zwierciadło.  

 

„Don Kichot umarł i narodził się w Polsce" - rozmowa z Wojciechem Charchalisem i Emilie Pascuale Martínem - cz. I

Wydawnictwa

Prezentujemy nagranie spotkania promującego nowe tłumaczenie przez Wojciecha Charchalisa dziejów "Don Kichota” Miguela de Cervantesa:  

 

„Czego możemy nauczyć się od ogrodów" - rozmowa z Mają Popielarską

Wydarzenia

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Mają Popielarską, która promowała we Wrocławiu, w księgarni hiszpańskiej Elite swoją najnowszą książkę "12 miesięcy z Mają Popielarską. Kalendarium prac w ogrodzie i na tarasie".

 
 

Warto przeczytać: wywiad z Mario Vargasem Llosą: Wolność i demokracja niszczą inteligencję

Wydarzenia

Cywilizacja, kultura i postęp to kruchy film, który może łatwo prysnąć. Pobudka! Z Mario Vargasem Llosą rozmawia Maciej Stasiński

 

„Polacy nie chcą swojej historii wyznawać. Chcą na jej temat dyskutować i się o nią spierać" - rozmowa z Piotrem Zychowiczem

Publikujemy rozmowę z Piotrem Zychowiczem, jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy ostatnich lat, którego książki: „Obłęd 44" i „Opcja niemiecka" wzbudziły gorącą falę dyskusji w całej Polsce.

 

Recenzja: „Neapol 44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch", Norman Lewis

Recenzje

Ta niewielka objętościowo książeczka - niespełna dwieście dziesięć stron - stanowi niesamowite źródło informacji o wojennych i powojennych losach południowych Włoch. Pisana w formie pamiętnika przez Normana Lewisa, oficera brytyjskiego wywiadu brzydzącego się zabijaniem. Jego wrażliwość dodała tej książce, będącej relacją z brutalnej i krwawej II wojny światowej ludzkiego wymiaru.

 

„Piszę powieści osadzone w historii i te współczesne, mieszam wątki, sensacyjne, kryminalne i miłosne i tak – czuję się przedstawicielką literatury kobiecej!" - rozmowa z Hanną Cygler

Przedstawiamy rozmowę z Hann Cygler, znaną i lubianą przez czytelników i czytelniczki autorkę piętnastu opublikowanych książek przez takie wydawnictwa jak: Dom Wydawniczy REBIS, Świat Książki, Kurpisz, Felberg.

 

„Moi bohaterowi jednak dorośli znacznie bardziej dzięki przygodom, jakie przeżyli" - rozmowa z Rafałem Kosikiem

Portal Księgarski prezentuje Państwu rozmowę z Rafałem Kosikiem autorem znakomitej serii książek dla młodzieży, których bohaterami są Felix, Net i Nika. Właśnie do księgarni trafił trzynasty tom ich przygód pt.„Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów".

 
 

Zapowiedź Rebisu: Maraton. Wywiad rzeka z Ryszardem Grobelnym

Zapowiedzi

Dom Wydawniczy REBIS poleca zapowiedź wywiadu-rzeki z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym pod tytułem "Maraton. Wywiad rzeka z Ryszardem Grobelnym":

 

Urodziny Julii Hartwig

93 lata temu, 14 sierpnia 1921 roku, urodziła się w Lublinie Julia Hartwig. Z okazji rocznicy urodzin Autorce życzymy wielu lat w szczęściu i zdrowiu oraz wielu pięknych natchnień, które zamienią się w nowe wiersze. Wydawnictwo a5 zapowiada nową książkę Julii Hartwig, która ukaże się. Będzie to zbiór rozmów, jakie na przestrzeni kilkunastu lat przeprowadził z Poetką Jarosław Mikołajewski. Na tom „Największe szczęście, największy ból” złoży się również wspomnienie Julii Hartwig o Józefie...

 

Nie dajmy się sformatować. Rozmowa z Hanną Samson

Pisarka, felietonistka "Wysokich Obcasów" i "Sensu" opowiedziała o tym, jak współczesne media wpływają na naszą tożsamość na przykładzie nowej książki, a także o pisaniu jako psychoterapii. Hanna Samson odwiedziła Wrocław podczas Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Koniec z kryminałami? Wywiad z Zygmuntem Miłoszewskim

Niedawno ogłosił, że nie napisze więcej kryminałów. O tym, jakie książki będzie teraz pisał, o ekranizacjach, a także przepisie na sukces pisarski rozmawiał z Zygmuntem Miłoszewskim, gościem Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu, Adam Koszutski.

 

Ivan Binar - moja wyobraźnia prowadzi mnie przez świat

Ivan Binar, siedemdziesięciodwuletni piszący jak mówił o sobie z przymrużeniem oka emeryt, który pisze dla siebie, dla swoich wnuków i kota odpowiedział w trakcie spotkania na kilka pytań:

 

"Wszystkie przykłady dezercji są ciekawe, ale te trzy opisane przeze mnie bardzo mnie poruszyły! - rozmowa z Charlesem Glassem

Redaktor Portalu Księgarskiego rozmawia z autorem znakomitej książki historycznej pt. "Dezerterzy" Charlesa Glassa. Polecam ją osobiście na ten letni czas wypoczynku. Przy okazji zbliża się sześćdziesiąta dziewiąta rocznica wybuchu najgorszej z wojen - II wojny światowej.

 

"Czego boi się Graham Masterton?"- rozmowa z autorem "Manitou"

Urodzony w Edynburgu Graham Masterton rozpoczynał swoją karierę w dwóch najpopularniejszych brytyjskich magazynach dla mężczyzn, Penthouse i Mayfair. Doświadczenia z tego okresu w jego życiu i kontakty, jakie zdobył zaowocowały wieloma poradnikami seksualnymi.

 

Zoe Strachan - Jeszcze raz przeżyć tamte uniersyteckie lata

Zoë Strachan podobnie jak Nick Brooks głównymi bohaterami swojej "Negatywnej przestrzeni" uczyniła reprezentantów szkockiej kasy robotniczej i z tej perspektywy chciała pokazać ich studenckie czasy; zetknięcie się z przedstawicielami szkockiej i angielskiej middle class czy zachłyśnięcie się wolnością.

 

Poeta z genem społecznikowskim. Wywiad z Wojciechem Bonowiczem

Z poetą, publicystą związanym z „Tygodnikiem Powszechnym” o podziałach w środowisku literackim, czytelnictwie w Polsce i genie społecznikowskim rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

 

Wywiad z Małgorzatą Rejmer

O narodowych traumach, kobiecej literaturze oraz o kolejnej książce (tym razem o Albanii) z Małgorzatą Rejmer, autorką „Toksymii” i reportaży z Rumunii „Bukareszt. Kurz krew”, rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

 

Piszę, bo nie muszę – rozmowa z Mariuszem Urbankiem

Autor słynnych biografii m.in. Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy opowiada o tym, co go zafascynowało w postaciach, o których pisał, a także o Wrocławiu jako Światowej Stolicy Książki.

 

Kraina gorzkich czarów. Wywiad z Sylwią Chutnik

O spotkaniach autorskich na Openerze, nowej książce („W krainie czarów”, Znak) i o tym, co się zmieniło w ciągu ostatnich lat w sytuacji kobiet w Polsce rozmawiała z Sylwią Chutnik Agnieszka Grzegorzewska.

 

Książka jest najlepszym kochankiem

Wydarzenia

Agata Passent, gospodyni programu „Xięgarnia”, a także kampanii „Zaczytane wakacje” udzieliła serwisowi fakt.pl wywiadu, w którym opowiada o swoich zwyczajach czytelniczych.

 

Tajemniczy fiński autor - wywiad

Wydarzenia

Gorący temat. Intrygujący autor.   Zaginiona nastolatka.   Mroczny klimat „Miasteczka Twin Peaks” oraz skandynawskich powieści kryminalnych. Okładka     W ostatni dzień wakacji znika Laura Anderson. Nikt jej nie widzi, nikt niczego nie zauważa. Szuka jej całe Palokaski. Lista podejrzanych rośnie.   Czy to porwanie, czy morderstwo, a może po prostu dziewczyna uciekła z domu? Krążą plotki, że Laura wpadła w podejrzane towarzystwo. Lubiła niebezpieczne rozrywki i...

 

"Nadal pomimo 25 lat pracy dużo radości daje nam każda dobrze wydana książka..." - rozmowa z dyrektorem Wojciechem Śliwerskim

Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z właścicielem oficyny wydawniczej IMPULS dyrektorem Wojciechem Śliwerskim o nowej serii „Przywrócić pamięć“ i nie tylko:

 

Porozmawiaj z alchemikiem słowa

Wydawnictwa

W związku z premierą najnowszej książki Paula Coelho pt. „Zdrada” wydawnictwo Drzewo Babel wspólnie z portalem STYL.PL organizuje wyjątkowy konkurs dla wielbicieli autora. Nagrodą główną jest osobiste spotkanie z pisarzem w Genewie, w której rozgrywa się akcja najnowszej powieści.

 

Katarzyna Grochola o „Zagubionym niebie”

Wydarzenia

To największa gwiazda polskiej literatury obyczajowej uwielbiana przez wiernych czytelników. Żadna współczesna polska pisarka nie może pochwalić się takim rekordem - sprzedało się już 4 miliony jej książek!

 

"Patriotyzm to idea, zasada, cel edukacyjny i postawa i w sposób oczywisty związana jest z wartościami" - rozmowa z prof. Jerzym Nikitorowiczem

Wydawnictwa

Przedstawiamy wywiad z prof. Jerzym Nikitorowiczem autorem książki "Patriotyzm i nacjonalizm. Ku jakiej tożsamości kulturowej?". Od dwudziestu już lat kieruje Katedrą Edukacji Międzykulturowej w Uniwersytecie w Białymstoku.

 

"Zapisanym" odsłoniła się najbardziej - Julia Hartwig w lutowym numerze "Zwierciadła"

Wydarzenia

"Wiersze zaczęły się składać w jeden duży poemat o ludzkim losie, o wartości życia, tworząc książkę bardzo osobistą, a jednak daleką od obnażania siebie. Właściwie o żadnej książce tak nie myślę jak o tej, że jest naprawdę moja"

 

Kuchnia, flirt i telewizja – wywiad z Nathalie Roy

Wydawnictwa

Pomyślałam o dziewczynie, która uwielbia gotować i jest gotowa na wszystko, byle tylko uwieść swoich gości – o Charlotte Lavigne, kuchni Quebecu i scenarzystach piszących powieści rozmawiamy z kanadyjską scenarzystką i powieściopisarką, Nathalie Roy.

 

Longman-History Today Book of the Year Award for 2014 dla Caldera Waltona

Wydawnictwa

Z przyjemnością informujemy, że książka Caldera Waltona "Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium", którą Wydawnictwo Czarne opublikuje w styczniu 2015 roku, zdobyła prestiżową Longman-History Today Book of the Year Award for 2014.

 

Grzegorz Gauden o czytelnictwie

Wydarzenia

W wywiadzie dla Xiegarni dyrektor Instytutu Książki opowiadał m.in o potrzebie czytania w społeczeństwie na przykładzie Szwecji jako drodze do rozwoju i wzbogacenia się Polaków.

 

Nowa publikacja IPN - o dyplomatach i szpiegach z Zachodu w PRL

Nowości

Dyplomaci państw zachodnich byli w PRL jednym z najważniejszych celów służb specjalnych. Jak przebiegała ta walka opowiada obszerna, dwutomowa praca Patryka Pleskota „Dyplomata czyli szpieg. Działalność służb kontrwywiadowczych PRL wobec zachodnich placówek dyplomatycznych w Warszawie (1956 – 1989)”.    

 

Karol Maliszewski wyrusza w drogę

Wydarzenia

Nowa książka prozatorska Maliszewskiego „Przemyśl-Szczecin” została wydana przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Podczas Wrocławskich Targów Książki na Dworcu Głównym z autorem rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

 

Wywiad z dr Halik Kochanski, autorką "Orła niezłomnego"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Pozwalamy sobie wyemitować link do materiału, w którym dr Halik Kochanski opowiada o swojej książce "Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej::

 

Wywiad z Carlą Montero autorką "Szmaragdowej tablicy" i "Wiedeńskiej gry"

Wydawnictwa

Przedstawiamy wywiad Adriana Tomczyka z Carlą Montero autorką bestsellerowych powieści: "Szmaragdowej tablicy" i "Wiedeńskiej gry" opublikowanych przez Dom Wydawniczy REBIS.

 

"Tęskniłem za momentem, kiedy znowu zacznę pisać" - rozmowa z Tomaszem Sekielskim

Wydawnictwa

Redaktor Portalu Księgarskiego Gabriel Leonard Kamiński rozmawia z Tomaszem Sekielskim autorem "Sejfu" i "Obrazu kontrolnego".

 

"...wyobrażam sobie, że Borges nie chciałby odzyskać wzroku, by zobaczyć świat, w którym słowa sprzedaje się na kilogramy" - rozmowa z poetką Małgorzatą Kwiecień

Internet

Gabriel Leonard Kamiński rozmawia z Małgorzatą Kwiecień poetką publikującą swoje tomiki w wydawnictwie ANAGRAM. Jej ostatnia książką to "Niedokończona runda":

 

"Ta mafia która teraz szczególnie jest niebezpieczna, to nie jest ta mafia biegająca z bronią, strzelająca do siebie... ale ta w białych kołnierzykach"

Wydawnictwa

Gabriel Leonard Kamiński z redakcji Portalu Księgarskiego rozmawia z Piotrem Pytlakowskim współautorem książki "Nowy alfabet mafii" opublikowanej przez Dom Wydawniczy REBIS:

 

Włodzimierz Albin przekonuje, że ustawa uporządkuje rynek

Ustawa

W wywiadzie z Maciejem Majem z Dziennika Internautów, prezes Polskiej Izby Książki opowiedział o pozytywnych zmianach, jakie ma przynieść ustawa o książce.

 

Ta książka nie chciała się napisać. Wywiad z Jonathanem Carrollem

Wydawnictwa

Dlaczego autor „Krainy Chichów” pisał książkę aż pięć lat, co myśli o kryzysie na rynku książki i dlatego nie pisze dla dzieci? O tym wszystkim Agnieszka Grzegorzewska rozmawiała z amerykańskim pisarzem, który przez lata zyskał sobie wiernych czytelników w Polsce. Jonathan Carroll odwiedził Polskę przy okazji premiery jego nowej książki - „Kąpiąc lwa” wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis.

 

James Patterson przekaże milion dolarów, aby wesprzeć niezależne księgarnie

Księgarnie

Podczas wywiadu udzielonego w telewizyjnym magazynie porannym „CBS This Morning”, a potem w wypowiedzi dla "Wall Street Journal" pisarz tak wyjaśnił powody swojej decyzji: "Robimy teraz to wielkie przejście na e-booki i to jest dobre, i wspaniałe, i cudowne, ale nie robimy tego w zorganizowany, porządny, cywilizowany sposób.

 

Literatura lepsza niż film - Miłoszewski w Gali

Wydarzenia

Zygmunt Miłoszewski, ceniony autor kryminałów udzielił wywiadu "Gali". Opowiada w nim o swoim pierwszym spotkaniu ze zbrodnią, wrażeniach z ekranizacji jego książki oraz o rezygnacji z planów pisania prozy onirycznej...

 

Nieśmiertelna legenda - wywiad Piotra Zychowicza dla Rzeczpospolitej

Wydarzenia

Powstańcy w imię umiłowania wolności i ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę. A to, że decyzja Armii Krajowej była oparta na fatalnych iluzjach, to zupełnie inna sprawa - podkreśla autor książki "Obłęd '44" wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis w rozmowie z Agnieszką Kalinowską.

 

Rozmowa z Matteo Collurą w Gazecie Wyborczej

Nowości

Zeszyty Literackie polecają Państwa uwadze rozmowę z Matteo Collurą opublikowaną w "Gazecie Wyborczej":

 

Prawdziwa historia agentki izraelskiego wywiadu

Zapowiedzi

Drodzy Państwo, zapraszamy do świata tajemnic najskuteczniejszej agencji wywiadowczej świata "Sylvia, agentka Mossadu":

 

Salman Rushdie gościem jutrzejszego "Klubu Trójki"

Wydarzenia

Michał Nogaś zaprasza wszystkich miłośników książek na kolejny literacki wieczór w „Klubie Trójki”. Już we wtorek, 28 maja, bohaterem audycji będzie Salman Rushdie. Wywiadu z autorem „Szatańskich wersetów” będzie można posłuchać po godzinie 21.00

 

Czerniga: Czy małe księgarnie czeka koniec?

Księgarnie

Do władz centralnych księgarze mają tylko jedną prośbę – o Ustawę o Książce - rozmowa Agata Diduszko-Zyglewskiej z Krytyki Politycznej z Rafałem Czernigą z księgarni "Atena" z Kamiennej Góry.

 

Rozmowa z prof. Lechem Witkowskim: Na dłuższą metę władza rozmija się z autorytetem, bo sama go nie szanuje, nie potrzebuje i nie ma

Wydawnictwa

Portal Księgarski prezentuje rozmowę z prof. dr hab. Lechem Witkowskim, prof. zw., filozof, kulturoznawca i pedagog. Realizuje tematy badawcze: Profile i tropy ambiwalencji w kulturze, Paideia i jej oblicza w humanistyce.

 

"Jestem zwolennikiem pedagogiki humanistycznej, a więc wszystkich tych nurtów i teorii, modeli i praktyk, które są po stronie dziecka" - rozmowa z prof. Bogusławem Śliwerskim

Wydawnictwa

Prezentujemy wywiad z prof. Bogusławem Śliwerskim profesorem zwyczajnym Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; członkiem Prezydium Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów (2013-2016); przewodniczącym Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

 
 

Wywiad z Vincentem V. Severskim autorem "Nielegalnych"

Wydarzenia

Vincent V. Severski – urodził się w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego. W młodości interesował się ekstremizmem lewicowym i sam sympatyzował z ruchami trockistowskimi. Studiował prawo na UJ a następnie, w Warszawie, gdzie poznał miedzy innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza. Był oficerem wywiadu PRL i RP, działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych jako jeden z...

 

W każdym z nas jest trochę Meksykanina - wywiad z autorem słoweńskiego bestsellera Miha Mazzinim

Wydarzenia

Prezentujemy rozmowę Zdenko Matoza z Miho Mazzinim słoweńskim pisarzem,autorem bestsellerowej książki "Paloma negra".

 

Quo vadis Matras - rozmowa z nowo powołanym Prezesem Matrasa S.A..

Wydarzenia

Prezentujemy wywiad Portalu Księgarskiego z nowo powołanym Prezesem Matrasa S.A. Mariuszem Rutowiczem.

 
 

VII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Początek

Wydarzenia

Publikujemy najnowsze materiały festiwalowe z VII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania - Początek; rozmowę z aszykiem Şerefem Taslıovą, opowiadaczem z Turcji, oraz wywiad z Xanthe Gresham, storytellerką z Wielkiej Brytanii.

 

E-podręcznik - gospodarka czy biurokracja

Wydarzenia

Jednym z najciekawszych, a niedocenianych, sukcesów polskiej gospodarki ostatnich lat jest rozwój kreatywnego przemysłu gier komputerowych, który osiągnął poziom światowy. U podstaw tego sukcesu leży nie tylko oryginalna wizja jego twórców i doskonałość warsztatowa informatyków, grafików, scenarzystów itd., ale również zdrowy model biznesowy.

 

„Długie ramię Moskwy” – Głosujmy !

Wydarzenia

Publikacja naukowa Sławomira Cenckiewicza “Długie ramię Moskwy : wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991″ jest nominowana do Nagrody Książka Historyczna Roku w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.

 

Nowość wydawnictwa Bonimed: "Ostatni król Polski" Karol Stefan Habsburg

Nowości

Wydawnictwo Bonimed opublikowało kolejną książkę o Habsburgach: "Ostatni król Polski". Pozycja ta jest najpełniejszą z dostępnych na rynku pozycji dotyczących historii polskiej linii Habsburgów.

 

Wywiad z prawnikiem walczącym z Chomikuj.pl

Prawo

W związku z opublikowaniem w Internecie listu dotyczącego postępowania prokuratorskiego wobec portalu chomikuj.pl , poprosiliśmy o rozmowę jego autora, mecenasa Bartłomieja Wieczorka.

 

Mam gdzie myśli rozbujać - "Duży Format" rozmawia z Moniką Sznajderman

- Tu sobie usiądźmy. Ta kanapa jest tu od niedawna. Ledwo zmusiłam Andrzeja, żeby zniósł ją z góry. Zajęło nam to 15 minut, ale on nie lubi niczego zmieniać i tracić czasu na, jak mówi, bezsensowne duperele. Po 15 latach zrobiłam to przemeblowanie.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.